Podzimní vlna covidu je podle ministra zdravotnictví za dveřmi. Prymula s ním souhlasí

Podzimní vlna epidemie covidu-19 podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka určitě bude. Už dříve řekl, že pouze není jasné, jaké se budou šířit mutace nebo jejich kombinace.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

To, že další covidová vlna nastane, předpověděl ve vysílání CNN Prima News také epidemiolog Roman Prymula. Očkování určitě doporučuje, ale použil by při něm obměněný postup, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace, řekl ve vysílání. Letní vlna covidu v Česku teď po kulminaci už druhým týden v řadě zpomaluje.

Letní vlna nákaz je za vrcholem

Za posledních sedm dní laboratoře potvrdily 12 693 nových případů nákazy, o týden dříve jich bylo přes 15 tisíc. Ubylo také hospitalizovaných a snížil se i počet úmrtí lidí s covidem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají nepřetržitě od 28. července. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Jak píší České noviny, sestupnou tendenci mají nejen nově potvrzené případy, ale i počty podezření na opakovanou nákazu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcíny proti covidu-19

Za posledních sedm dní jich bylo necelých 5000, o týden dříve se potvrdilo 5578 opakovaných nákaz covidem, vyplývá dále ze státního webu. Případů takzvané reinfekce je od začátku epidemie 294 tisíc. Zájem o očkování však podle státního portálu v poslední době klesá. Plně naočkováno proti covidu je v České republice zatím asi 6,89 milionu lidí. Prvních a druhých posilujících dávek zdravotníci podali zhruba 4,36 milionu, píší České noviny.

Nová očkovací kampaň

Epidemiolog Roman Prymula vakcínu doporučuje. „Lidé, kteří mají základní očkovací schéma, jsou chráněni ze 40 procent. U třetí posilující dávky je to dokonce 60 procent. Jasně se tedy prokazuje protektivita vůči hospitalizacím a těžkým průběhům nemoci,“ řekl Prymula Událostem247. Souhlasí prý také s postupem, který navrhla Světová zdravotnická organizace. „Je to nové doporučení a měli bychom očkovat lidi nad 60 let, zdravotníky a osoby se zdravotním rizikem. Změnili také cíl proočkovanosti ze 70 až na 100 procent.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování posilující dávkou

Ministerstvo zdravotnictví už brzy spustí kampaň na podporu očkování proti koronaviru. Od července, kdy bylo zahájeno další kolo vakcinace, si pro čtvrtou dávku přišlo přes 80 tisíc lidí. Jak píše iDnes, experti další dávku vakcíny doporučují všem, kdo mají vážné zdravotní problémy nebo jsou starší 60 let a mají alespoň šest měsíců od první posilující dávky. Aktuálně je v provozu přes 350 očkovacích míst.

Půjdete se očkovat 4. dávkou vakcíny proti covidu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa