EU chystá zákaz některých potravin. Lidé už je prostě nenakoupí

Ochrana životního prostředí se stává velmi důležitým tématem. Málokdo však ví, že by to mohlo znamenat konec některých výrobků v obchodech.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Common / CC-BY-SA
                   

Česká republika bude letos, stejně jako loni, závislá na dovozu potravin. Loňské záporné saldo agrárního zahraničního obchodu se podle odhadu bude blížit 45 miliardám korun. Upozornil na to web Ekolist. Kvůli vyšším cenám produkce z dovozu mohou růst ceny potravin. Je však možné, že kvůli novému zákonu EU bude v českých obchodech také méně kávy, psal o tom web Kupi.

Česko by přišlo o důležité potraviny

Za posledních třicet let přišla planeta o 420 milionů hektarů lesů. Psal o tom už dříve web Aktuálně. To je rozloha větší než území Evropské unie. Zhruba 90 procent stromů bylo vykáceno kvůli rozšiřování zemědělské půdy, pokračuje Aktuálně. Na místě pralesů jsou teď sójové, palmové i kávové plantáže. Evropská unie chce masivnímu kácení zabránit tím, že na evropském trhu zakáže produkty spojené s ničením lesů. Zaměří se také na ochranu půdy, pokračuje web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejčastěji Češi vypijí dvě až tři kávy (53,1 %) denně

Nový zákon Evropské unie o odlesňování, který chystá Evropská unie, však může znamenat zákaz dovozu celé škály klíčových produktů a surovin. Týkat se může kávy, čokolády, hovězího masa, kaučuku a dalších produktů, informuje Kupi. Všechny budou mít zákaz dovozu do EU, dokud neprokážou, že nepochází z odlesněných oblastí, píše dále Kupi. Produkty spojené s odlesňováním Evropu zároveň nebudou moci ani opouštět. Ve zkratce to tak znamená, že některé produkty se pro zákazníky do Česka vůbec nedostanou a lidé je nebudou moci nakoupit, dodává Kupi.

Nesleduji, odkud zboží je, říká zákaznice

V případě, že by byl omezen dovoz z některých lokalit, hrozilo by zdražení tohoto zboží. Samozřejmě z pohledu ochrany přírody dává smysl, abychom nedrancovali naše kulturní a přírodní dědictví na planetě zemi. Nicméně z toho ekonomického pohledu, že se z těchto lokalit k nám dováží znamená, že je to nejvýhodnější varianta. Pakliže budeme tyto varianty škrtat, bude nás to ve finále stát víc peněz,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko bude letos, stejně jako loni, závislé na dovozu potravin. Loňské záporné saldo agrárního zahraničního obchodu se podle odhadu bude blížit 45 miliardám korun

Popravdě se na to, odkud je zboží, které kupuji, většinou nedívám. Ať už se jedná o výrobky z Polska, o kterých se nedávno mluvilo, nebo teď, jak říkáte, výrobky z ohrožených oblastí. Čokoládu si moc nekupuji, kávu ano, tu piju dost, ale většinou je to jen Jihlavanka, protože patří mezi ty levnější. Kvalitnější kávy si dovolit nemůžu, takže pokud Evropská unie zakáže dovoz potravin z ohrožených pralesů, na mně to dopad mít nebude,“ řekla Událostem247 paní Alena Kotková z Modřic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články