Energetická krize postihuje různým způsobem všechny evropské země. Ekonomové souhlasí s jednotným postupem v rámci EU. Liší se v názorech na navazující kroky.
Evropští ministři se neshodli na společném východisku z drahých cen elektřiny, upozornilo na to ČT24. Ministr průmyslu Jozef Síkela uvedl, že Česko na jednání bude prosazovat zastropování cen plynu pro výrobu elektřiny. Trh s energiemi podle něj přestal fungovat, cituje jeho slova web Seznam Zprávy. Bývalý první místopředseda Energetického regulačního úřadu Ivan Noveský s několika kolegy energetiky dlouhodobě oslovuje vládu návrhy k řešení krize, píší Seznam Zprávy.
Některé vlády EU už našly vlastní východiska
Noveský prosazuje řešení, které se podle něj plně osvědčilo u slovenských sousedů, píše Echo24. Vláda Slovenské republiky na jaře schválila návrh zákona, jímž by každý měsíc zdanila 50 procenty elektřinu z jaderných elektráren, uvádí Echo24. Na to konto se Slovenské elektrárny během pouhých tří týdnů dohodly na zastropování cen. Podnik Slovenské elektrárny je obdobou ČEZu, slovenská vláda v nich má ovšem pouhých 30 procent. Události247 požádaly o názor na řešení poradce premiéra Fialy Štěpána Křečka.
„Je nutno si v patřičném kontextu uvědomit, že energetický trh v Evropské unii je propojený,“ říká pro Události247. Nejefektivnější opatření proto lze podle něj přijímat na evropské úrovni. „Nicméně různé země EU přistupují k energetice odlišně a jejich individuální zájmy se liší,“ upozorňuje dále ekonom. „Předpokládám, že na evropské úrovni budou přijata pouze opatření, která bych definoval jako nejvyšší společný jmenovatel. Ten může zmírňovat nejpalčivější problémy energetické krize, společné všem zemím EU,“ dodává Křeček pro Události247.
Hledá se shoda českého řešení s evropským
Podle Křečka bychom proto měli evropská řešení vhodně doplnit dalšími na české národní úrovni. „Nezapomínejme na již dříve přijatá vlastní opatření, tedy úsporný tarif nebo odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Snažme se nalézt nová řešení, kompatibilní se všemi dosud přijatými, jak na evropské, tak na české národní úrovni. Ta by měla spočívat hlavně v zastropování ceny elektřiny. Aktuálně probíhají jednání státu s výrobci energií. Smluvené zastropování by odmazalo současný bouřlivý vývoj na trzích,“ říká Křeček Událostem247.
Jak uvádí ČTK, ministr Síkela v nynější situaci porovnává dva proti sobě stojící návrhy. Jeden počítá s oddělením ceny plynu od ceny závěrné elektrárny, která určuje ceny elektřiny. ,,To znamená, aby ty vysoké ceny plynu, které jsou právě předmětem energetické války, neovlivňovaly ceny elektřiny,“ uvedl podle ČTK Síkela. Druhý návrh chce stanovit maximální ceny všech jiných výrob elektřiny kromě plynové. ČR zároveň podle Síkely pokračuje v jednáních o řešení energetické krize na národní úrovni, dodává ČTK.