Na pultech se objevila nebezpečná zelenina. Lidé, kteří ji mají doma, by ji měli okamžitě vyhodit

Kontroly inspektorů odhalují závadné potraviny poměrně často. Buď obsahují nebezpečné látky, nebo jsou na jejich obalu uváděny nepravdivé informace.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY
                   

I přesto však množství nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin v posledních pěti letech klesá, psal o tom web Zemědělec. Nejvíce záchytů měli inspektoři v roce 2016. Ve velké míře kleslo množství závadných potravin vyrobených v České republice, informuje Zemědělec. Problémy jsou však trvale s kvalitou potravin ze zemí mimo Evropskou unii, především z jihovýchodní Asie, píše dále web.

Závadné potraviny inspektoři odhalují poměrně často

Nevyhovující potraviny nejsou v obchodech ničím výjimečným. Nedávno se prodávaly závadné rozinky, které obsahovaly zakázaný minerální olej. Informovaly o tom Události247 zde. V čaji Yerba maté zase inspektoři našli nadlimitní množství pesticidů, které se používají k ochraně před škůdci. Události247 psaly zde. Upozornili jsme také na to, že výrobci často na obalech masných výrobků uvádějí jiné množství masa, než jaké skutečně obsahují. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kromě povolených pesticidů byl v potravině objeven i silný insekticid karbofuran, jehož používání je v EU od roku 2008 zakázané

Inspektoři teď při jedné z kontrol zarazili převoz zeleniny, která obsahovala nebezpečný koktejl pesticidů. Informují o tom na svém webu. Společně s celníky přišli na zásilku asijských chilli papriček. Zachycená zásilka byla z Kambodži. Inspektoři ji podrobili laboratornímu rozboru a k jejich překvapení test ukázal přítomnost osmi pesticidních látek v nadlimitním množství, píše se dále na webu.

Látka v papričkách je extrémně nebezpečná

Papričky RED CHILLI, označení šarže: Lot Nr.: NC250922 dokonce obsahovaly také insekticid carbofuran, který Evropská unie zakázala. „Hmotnost zjištěné nevyhovující šarže potraviny přesahovala 177 kilo. S kontrolovanou osobou zahájí Potravinářská inspekce správní řízení o uložení pokuty,“ řekl Událostem247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Marek Bartík. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
V chilli papričkách byly škodlivé pesticidy

Závadné papričky původem z Kambodže odhalili inspektoři také letos v březnu. Psal o tom web TN. Carbofuran patří podle webu Litoměřický deník mezi nejjedovatější pesticidy. Dříve se využíval v zemědělství, v současnosti bývá nelegálně používán při přípravě otrávených návnad pro šelmy nebo dravé ptáky. Příznaky intoxikace carbofuranem se u lidí projevují bolestmi hlavy, nevolnostmi, zvracením, bolestmi břicha i zúžením zorniček, píše dále Litoměřický deník. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články