Jurečka chce zvýšit daně lidem s vyššími příjmy. Před pár měsíci přitom měla vláda opačný postoj

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nastínil, jak chce pomoci lidem ohroženým drahotou. Řešení vidí ve zvyšování daní bohatým.

i Zdroj fotografie: MPSV
                   

Jak připomíná server TN, Češi čelí zdražování a někteří proto začínají mít potíže platit i nejzákladnější věci. Vláda tak hledá způsoby, jak lidem pomoci a hlavně, kde na to vzít. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že vládě navrhne vyšší zdanění lidí s vyššími příjmy. „Solidaritu, která by nyní měla být namístě, bychom měli vyžadovat nejenom od právnických osob a podnikatelských subjektů. I my, lidé, kteří máme vyšší příjmy, bychom mohli mít nějakou míru solidarity,“ uvedl ministr pro Právo.

Vláda hledá slibované úspory

Podle Jurečky může jít o dočasné opatření na dva až čtyři roky. Šéf lidovců neupřesnil, jaká výše příjmů bude rozhodující. Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že lidé s vyššími příjmy platí vyšší daně už nyní. „Například zaměstnanec, jehož měsíční hrubá mzda letos převýší 155 644 korun (odpovídá jedné dvanáctině 48násobku průměrné měsíční hrubé mzdy, která pro letošek činí 38 911 korun), odvádí z částky nad tímto limitem 23procentní daň z příjmu, nikoli jen 15procentní,“ vysvětlil expert pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Podle Kovandy by měla vláda jít jinou cestou, jak získat peníze na pomoc ohroženým lidem. Recept je podle něj v realizaci úspor, které vládní strany slibovaly před volbami. „Vláda by místo zvyšování daní měla přijít se středně a dlouhodobým plánem úspor, až desetiletým, a podle něj následně, třeba až od příštího roku, postupovat. Klidně tedy ani ne hned bezprostředně letos, kdy je nečekaně zatížena výdaji spojenými s válkou na Ukrajině a nutností financovat nákladnou pomoc uprchlíkům,“ uvedl pro Události247 Kovanda.

Zdanění energetických firem

Přijetím vyššího zdanění lidí s vyššími příjmy by navíc vláda dle ekonoma otočila svou rétoriku. V té souvislosti Kovanda připomněl premiérův příspěvek na sociální síti Twitter z května letošního roku, kde Fiala uvedl „nebudeme zvyšovat daně, považujeme to za špatné“. Ekonom také pro Události247 vysvětlil, že vyšší zdanění v případě energetických firem je pochopitelné, protože těží ze současné situace, neplatí to ale u lidí s vysokými příjmy. „Řada z nich má své příjmy citelně nadprůměrné zcela bez ohledu na okolnosti typu války na Ukrajině,“ uvedl.

Jak připomíná server TN, dočasnou sektorovou daň u energetických firem chtějí zavést Piráti. Odvody z mimořádných zisků určitých společnosti připustil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Naopak Jurečka je proti. „Říkat jenom sektorová daň a energetické firmy nebo bankovnictví, to by nebyl dobrý přístup. Je třeba se vrátit i k sektorům v oblasti digitálu, o němž se tu mluvilo v minulosti,“ uvedl pro Právo. Naopak debatu o progresivním zdanění šéf resortu práce vítá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články