Po pandemii covidu přišla další hrozba. Lidé umírají na nedostatek jídla

Prohlubující se nedostatek potravin může pro svět podle odborníka Petra Sandse představovat stejnou hrozbu jako pandemie covidu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Varoval před tím Peter Sands, který je ředitelem Globálního fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií, píší České noviny. Uvedl, že nedostatek jídla má dvojí dopad. Jedním je tragédie lidí, kteří skutečně zemřou hlady a druhým skutečnost, že často mnohem vyšší počty lidí mají špatnou výživu, a proto jsou náchylnější k existujícím nemocem, uvádí dále České noviny.

Smrt hladem hrozí až 15 milionům lidí

Snaha vylepšit připravenost na další pandemii by neměla provázet klasická chyba, kdy se berou v úvahu jen ty krize, které svět v poslední době zažil,“ citují Sandse České noviny. „Není to jasně definované, podobně jako když se objeví nový patogen s charakteristickými projevy. Ale mohlo by to být stejně smrtící,“ doplnil Sands pro České noviny k dopadům potravinové krize ředitel Globálního fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prázdný talíř

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace v důsledku covidu-19 zemřelo 15 milionů lidí, uvádí České noviny. Sands pro ČTK uvedl, že by v přímém nebo nepřímém důsledku strmě rostoucích cen potravin a pohonných hmot mohl umřít stejný počet lidí. Příčinou této krize je podle něj částečně válka na Ukrajině. Podle Sandse je potřeba posílit zdravotnické systémy jednotlivých zemí, aby se mohly připravit na následky nedostatku jídla, píší České noviny.

Zvýšil se zájem o potravinové balíčky

Světové náklady na potraviny podle předběžných odhadů OSN klesly v květnu oproti předchozímu měsíci o 0,6 procenta, píše server Newstream. I přesto ale zůstávají blízko svému březnovému rekordu. Hlavním důvodem je podle Newstream ruská invaze na Ukrajinu, která velkou měrou omezila export obilí z Ukrajiny. Ta je podle agentury Bloomberg stále jedním z největších světových producentů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Potravinový balíček

„V současné chvíli jsme zaznamenali vyšší zájem o potravinové balíčky,“ řekla Událostem247 Veronika Smetanová z Diecézní charity Brno. „Lidé se nám ozývají a více žádají o pomoc. Každý případ posuzujeme individuálně. Žádají především nízkopříjmové rodiny i jednotlivci včetně samoživitelek. Některé kromě jídla potřebují také drogerii a pleny. Občas k nám chodí i senioři, kteří mají nízký důchod a bez pomoci se neobejdou,“ dodala pro Události247 Smetanová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články