Do Česka míří letní teploty: Meteorologové však varují před bouřkami a přízemními mrazíky

Ti, kteří mají rádi teplo a slunce, se konečně dočkali. Teploty se o víkendu pohybovaly okolo 25 stupňů. V týdnu ale hrozí i bouřky.

i Zdroj fotografie: Acabashi / Creative Commons / CC BY
                   

Tento týden bude v České republice převážně polojasný. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Kromě úterý, kdy má také zabouřit, se mají přeháňky objevit jen ojediněle. Mírně se však ochladí. Od středy by se měly nejvyšší teploty pohybovat jen okolo 20 stupňů Celsia. Podle meteorologů dokonce hrozí ranní přízemní mrazíky.

Hrozí silné bouřky, varuje meteoroložka

V úterý bude přes Česko postupovat od západu studená fronta, která přinese přeháňky nebo bouřky na většinu území, upozornil web České noviny. „Během úterního dne očekáváme ojediněle bouřky. Mohou být silné a doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, jako je krupobití přívalové srážky o intenzitě kolem 40 milimetrů, a také silný vítr,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V úterý bude přes Česko postupovat od západu studená fronta, která přinese přeháňky nebo bouřky na většinu území

Bouřky by se měly vyskytovat především na jihovýchodě země, dodávají České noviny. Na východě a jihovýchodě republiky mohou teploty v úterý ještě přesáhnout 25 stupňů. Na západě republiky ale budou maxima už jen okolo 20 stupňů, dodává web s tím, že od středy už bude převážně polojasno nebo jasno. Teploty se jen výjimečně dostanou nad dvacítku. Naopak v noci mohou nejnižší teploty klesat i ke třem stupňům, ráno pak hrozí přízemní mrazíky.

Častější výskyt tornád v Česku

Na dlouhodobější předpověď na léto je však podle expertů ještě brzy. Psal o tom web Deník. Podle nejrůznějších modelů a indikátorů se dá předpokládat, že bude velmi teplé počasí a dočkáme se i tropických teplot. „Tropické nebo supertropické teploty k českému létu patří. Poslední léto bez tropů bylo v roce 1940. To, kolik tropických, nebo supertropických dnů letos naměříme, zatím předikovat nelze,“ řekla Událostem247 Dagmar Honsová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Trosky na jižní Moravě z roku 2021 po ničivém tornádu

V České republice bychom si měli zvykat také na výskyt tornád. Jak Události247 psaly na začátku května, v České republice se jich letos už vyskytlo několik. V dubnu to bylo tornádo u Letovic na Blanensku, které prošlo územím o délce zhruba čtyř kilometrů. Vyvrácené stromy a poničená auta byla hlášena také z obcí Lubná u Poličky na Svitavsku a z Nejepína u Chotěboře. Zatím nejhorší bylo tornádo, které se v roce 2021 prohnalo jižní Moravou a zanechalo za sebou obrovskou zkázu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články