Vláda poskytne lidem další pomoc v krizi. Od ledna se starobní důchody zvyšují o výchovné

Ministr Jurečka ve zdůvodnění novely apeluje na dostatečné ocenění oběti části kariéry výchově dítěte. Bez dětí nemá žádná společnost dobrou budoucnost, připomíná.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Od letošního ledna dochází ke zvýšení starobního důchodu za vychované dítě (tzv. výchovné). Na svém webu to uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Na výchovné ve výši 500 korun má mít od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu.

Jurečka: Maminky byly dlouhodobě trestány nízkými důchody

Jsem za to moc rád, protože oceňovat výchovu dětí je správná cesta,“ komentoval vládní krok pro server TN ministr Jurečka. Dodal, že tak je možno ocenit pečující osoby za jejich úsilí a výchovu. Zvýšení by mělo paušálně kompenzovat snížení důchodu, za které mohla kvůli kariérním výkyvům právě výchova, píše dále server. Cílem novely je podle ministra i snížení rozdílu mezi průměrným starobním důchodem žen a mužů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výchovné dostane většina rodičů – důchodců automaticky

Olomouké učitelce Zuzaně Svobodové je osmapadesát, ale na důchod ještě nepomýšlí. Vychovala tři děti a bude tedy mít nárok na trojnásobek přídavku, přesto hodlá pokračovat v práci. „Řešila jsem to ale se svou vlastní matkou,“ svěřila se Událostem247. „Ta, jak se vždycky snaží být ta ,nejvýše spravedlivá’ nastolila otázku, jak to bude se mnou a s bráchou. Matka vychovávala většinou mě, bratra otec, v Jižních Čechách. Vyřešil to za nás osud: Otec mezi svátky zemřel.“

Kdo bude rozhodovat o míře zásluh na výchově dítěte

Svobodovou to ovšem dle vlastních slov přivádí k otázce, jak se bude posuzovat, kdo z rodičů opravdu obětoval dítěti víc. Jakub Augusta z MPSV Událostem247 vysvětlil, že nárok na výchovné bude mít vždy jen jeden z rodičů. Ten, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Penzistky, kterým byl důchodový věk snížen s ohledem na výchovu dětí obdrží výchovné bez žádosti podle evidence vychovaných dětí. Naprostá většina důchodců tedy dostane výchovné automaticky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výchovné by mělo dorovnat výše ženských důchodů na mužské

Muži, kteří pobírají starobní důchod, musí o zvýšení důchodu za výchovu dítěte požádat. Nárok na výchovné jim vznikne na základě čestného prohlášení, že o dítě či děti pečovali v největším rozsahu. „Nárok vznikne tomu z rodičů, v jehož kariéře se výchova projevila například na délce doby zaměstnání a na výdělcích. Péče tedy byla zajišťována ,na úkor’ možné pracovní aktivity,“ uzavírá Augusta pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále