Ministr Jurečka chce zjišťovat, jaké mají uprchlíci vzdělání a profesní kvalifikaci

Stát chce mít přehled o tom, jak jsou na tom uprchlíci z Ukrajiny se vzděláním a jaké mají dosavadní profesní zkušenosti. Tyto kolonky dosud ve formuláři chyběly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka pro iDNES řekl, že když dnes kdokoli z Ukrajiny přijde a má vízum, má rovnoprávné podmínky pro přistup na pracovní trh. Nepotřebuje tedy pracovní agenturu, jak tomu bylo dříve. Ukrajinští uprchlíci podle něj mají stejná práva jako čeští občané a žádnou agenturu, která z nich může benefitovat, nepotřebují.

Podle ministra máme historický dluh

Jurečka si také myslí, že je občanskou povinností se o tyto lidi postarat. „Je to naše občanská povinnost a historický dluh, který nyní máme splatit. Pokud se situace na Ukrajině nestabilizuje a uprchlíci tady budou muset zůstat déle, uděláme maximum pro to, aby se zde cítili dobře, aby se zapojili na pracovní trh i do vzdělávacího systému. Potom už je na nich a jejich svobodném rozhodnutí, zda se rozhodnou vrátit, nebo zůstanou. My máme jen pomoci.“

iZdroj fotografie: MPSV
Marian Jurečka

K výkonu některých povolání je ale nutné uznání vzdělání, a to třeba u lékařů a sester. Ministerstvo zdravotnictví našlo způsob, jak v Česku mohou tito zdravotníci z Ukrajiny začít okamžitě pracovat. Nejdříve nastoupí na tříměsíční až roční stáž. Když pak absolvují zkoušky, mohou zůstat. Důležité však je, aby se Ukrajinci naučili česky. Není to ale podmínkou k jejich nástupu. Jak píše Aktuálně, kvůli jazykové bariéře teď zdravotníci často pracují na méně kvalifikovaných pozicích.

Lidé z Ukrajiny mají zájem o rekvalifikace a jazykové kurzy

Od začátku války na Ukrajině už v České republice získalo práci přes 9,5 tisíce uprchlíků. Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková pro Události247 uvedla, které profese jsou obsazovány. „Lidé z Ukrajiny nejčastěji nastoupili jako montážní dělníci, obsluha pojízdných zařízení, například ve skladu, pomocníci ve výrobě, dopravě a skladování nebo třeba jako uklízeči či ve výrobě potravin.“  Úřad práce uprchlíkům pomáhá také s vyhledáním a zařazením do kurzů českého jazyka, nebo s rekvalifikací na profesi, po které je poptávka u zaměstnavatelů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práce

Stále platí, že do České republiky přicházejí především matky s dětmi, které řeší na prvním místě to, jak se postarat o děti a kde se ubytovat. Už nyní se ale značná část zajímá o možnosti pracovního uplatnění. Jejich vůle pracovat je opravdu velká. Zároveň však věří, že se v brzké době vrátí zpět do své vlasti,“ upřesnila mluvčí úřadu.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články