Po vlně zdražování a inflaci se Češi snaží ušetřit. Nákupy se jim vyplatí především v Polsku, které má nulovou sazbu daně u základních potravin.
Deník zjistil, že zatímco velký nákup potravin pro osobu na měsíc, který obsahuje mléko, rýži, vejce, sýr, kuřecí a hovězí maso nebo brambory, vyjde zákazníky v Česku na necelých 4800 korun, v polských obchodech mohou ušetřit přes 1100. Nákupy se podle Deníku naopak nevyplatí například v Německu nebo Rakousku.
Premiér chce Polákům nechat co nejvíc peněz
Polská vláda zrušila daň z přidané hodnoty u základních potravin od 1. února 2022 na půl roku a o 15 procent DPH u pohonných hmot. Premiér Mateusz Morawiecki podle TN tento krok vysvětlil tím, že se tak jeho země snaží zmírnit dopady rostoucí inflace. „Cílem je nechat v peněženkách Poláků co nejvíce peněz,“ doplnil dle TN. Aktuálně upozorňuje, že inflace v Polsku v prosinci 2021 vzrostla na 8,6 procenta a dostala se nejvýše za 20 let. Inflace v Česku na konci loňského roku dosáhla na 6,6 procenta, upozorňuje dále Aktuálně.
Důvodů, proč jsou v Polsku tak nízké ceny, je podle analytiků, kteří odpovídali Deníku, několik. Polsko má například z významných zemí v EU dlouhodobě nejlevnější potraviny. Zemědělský analytik Petr Havel pro Deník uvedl, že se jedná o velký trh a Polsko zemědělcům poskytuje velkou podporu. Dotace dostávají také od vojvodství, která odpovídají českým krajům. Polští zemědělci mají dle Deníku k dispozici i levnější technologie. Kvůli snížené dani z přidané hodnoty zlevnily v Polsku kromě potravin také pohonné hmoty nebo oblečení.
Polsko může podle ekonoma na současnou situaci doplatit
Takzvaným „protiinflačním štítem“ řeší Polsko podle Deníku právě rostoucí inflaci. Ekonom Štěpán Křeček ale varuje, že by na to země mohla v budoucnu doplatit. „Pro Polsko to znamená výpadky v příjmech, které budou prohlubovat polský schodek státního rozpočtu a ten bude nutné v budoucnu uhradit. Můžeme proto očekávat, že jak toto opatření skončí, budou se daně v Polsku opět zvyšovat, aby vláda uhradila to, o co teď na daních přichází,“ uvedl pro Události247.
Deník zjistil, že levněji se dají potraviny při srovnání se zahraničím nakoupit prakticky kdekoli na východ od českých hranic kromě Slovenska. Pod tři tisíce korun by se zákazník při pořízení typového nákupu hypoteticky dostal, pokud by jel do Běloruska nebo do Moldavska. Naopak se dle Deníku nevyplatí nákup potravin v Rakousku, Německu, ve Švýcarsku, Norsku nebo na Islandu.