Německo se brání stát se cílovou zemí další vlny migrantů. V době války a obecné krize nehodlá znovu řešit stejné problémy jako v roce 2015.
Spolková policie zaznamenala letos v červnu na 2000 nedovolených vstupů do Německa přes českou hranici, cituje Echo24 deník Bild. To je o 140 procent více než v červnu loňského roku. Tento údaj přinesla vládní zpráva, na kterou se Bild odvolává. V srpnu pak policie napočítala přes 3000 takových nedovolených cest jen přes sasko-českou hranici. Převaděči si podle německých expertů zřejmě vytvořili nové trasy, které vedou do Německa přes Slovensko a Česko, uvádí web Echo24.
Přestupní stanice Česko
Zvýšený pohyb arabských migrantů přes české území v posledních měsících okomentoval pro Události247 bezpečnostní expert generál Andor Šándor. „Nárůst je evidentní. Všechno ukazuje na to, že směřují především do Německa. To se samozřejmě legitimně brání. Kdyby neudělalo nic, mohlo by to apetit nelegálních migrantů ještě zvyšovat. Dnes, kdy všechny státy řeší problémy s energiemi, Německo jistě nestojí o takovéto potíže. A to přestože v porovnání s počty migrantů, které přijali v roce 2015 jsou ty dnešní jistě zanedbatelné.“
,,Nezapomínejme, že Česko není hraniční zemí Schengenu,“ zdůrazňuje dále bezpečnostní expert. Problémy s migranty podle jeho zkušeností nejsou příliš registrovány na letištích, daleko více na společné slovensko-ukrajinské hranici. „A zřejmě ten výkon slovenské pohraniční služby je tam spíše mizernější než dobrý. Ale my jsme opravdu pouze tranzitní zemí. Takovéto lidi jsme schopni odchytnout spíše náhodně. Můžeme samozřejmě obnovit kontroly na česko-slovenské hranici, na určitou omezenou dobu,“ uvádí Šándor pro Události247.
Je nutné posílit ochranu vnějších evropských hranic
„Problém je ovšem s pohraničními kapacitami,“ dodává Šándor. „Nejvíce je dnes zaměstnává proud Ukrajinců. Ten s podzimem a zhoršením počasí pravděpodobně ještě zesílí.“ Důchodkyně Olga Ciastoňová (71) se Událostem247 svěřila: „Jsem celkově zhnusená z toho, jak to tady vypadá, o bezpečnosti nemluvě. Válka za humny, krize, teď zase migranti. Na ty už jsme skoro zapomněli. Pořád pomáháme jiným, ale kolik lidí u nás žije v bídě, na ulici, kdo pomůže jim? Někdy jsem ráda, že jsem stará a některých věcí už se nedožiju.“
Do Saska nejčastěji migranti jezdí vlakem z Prahy, případně po dálnici spojující Prahu s Drážďany, píše dále Echo24. Také využívají dálnici A4 z Polska do Drážďan. Zpráva Bildu dále uvádí, že nejčastěji do Německa přes Česko cestují Syřané, Afghánci a Iráčané. ,,Tento vývoj je alarmující a je to další indicie toho, že ochrana vnějších evropských hranic vykazuje značné nedostatky. Ministryně vnitra Nancy Faeserová by měla okamžitě nařídit stacionární hraniční kontroly s Českem,“ řekl deníku Bild šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz.