Oblíbená masová pochoutka může lidem přivodit velké zdravotní problémy. V oběhu jí jsou desítky kilogramů

Lidé, kteří si rádi pochutnávají na uzeninách, by se měli mít na pozoru. Kontrola u jedné z nich totiž našla nebezpečnou bakterii.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Není ničím výjimečným, že inspektoři při kontrolách v potravinářských řetězcích najdou potraviny, které nevyhovují standardům. Například v čaji Yerba maté bylo nadlimitní množství pesticidů, které se používají k ochraně před škůdci, informovaly o tom Události247. Upozornili také, že výrobci často na obalech masných výrobků uvádějí jiné množství masa, než jaké skutečně obsahují. 

Nemoc se nejprve vyskytla v Itálii

Nedávno Státní veterinární správa spotřebitele varovala před italskými klobásami, které se prodávaly i v České republice. Mohou totiž obsahovat nebezpečné bakterie listerie. Psal o tom web iDnes. Lidé, kteří tuto uzeninu zakoupili, ji nemají konzumovat a závadné zboží mohou vrátit v místě nákupu. Mezi spotřebitele se této masové pochoutky dostalo přes 55 kilogramů. Prodávala ji prodejna v Chrášťanech u Prahy, doplňuje iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Konkrétní masové pochoutky se prodalo přes 50 kilogramů

O přítomnosti rizikových produktů na českém trhu jsme byli informováni prostřednictvím systému rychlého varování. Italské dozorové orgány informovaly ostatní členské státy Evropské unie o preventivním stahování zmíněných výrobků v souvislosti s případy onemocnění způsobenými listeriemi na území Itálie,“ uvedl pro Události247 mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Nejvíce ohrožení jsou starší lidé a děti

Tři různé druhy italských klobás od téhož italského výrobce Agricola Tre Valli Soc.Coop A.R.L byly podle výsledků šetření v prodeji v jediné prodejně v Česku a to v Max Food SE, Za Tratí 235 v Chrášťanech. Správa o tom informuje na svém webu. Celkem bylo do Česka bylo dovezeno téměř 124 kilogramů drůbežích klobás. Z tohoto množství se podařilo stáhnout z prodeje přes 68 kilogramů, píše dále inspekce. Jde o výrobky s daty spotřeby 21 9.2022, 27.9.2022, 15.10.2022, 23.10.2022, 25.10.2022, 30.10.2022, 31.10.2022, 1.11.2022, 11.11.2022, 12.11.2022, 13.11.2022, 16.11.2022.

iZdroj fotografie: SZPI
Pokud výrobek lidé mají doma, neměli by jej konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu

Baktérie Listeria monocytogenes mohou způsobovat listeriózu. Do lidského organismu se dostanou například prostřednictvím nevhodně ošetřených nebo skladovaných potravin. Zdravý člověk se většinou s nízkými dávkami listerií vypořádá bez problémů, informuje SZPI. Nebezpečí však mohou tyto baktérie představovat pro lidi s oslabenou imunitou, seniory, děti a těhotné ženy. Množení bakterií se dá u potravin živočišného původu předcházet jejich správným skladováním, dodávají inspektoři na svém webu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou