Oblíbená masová pochoutka může lidem přivodit velké zdravotní problémy. V oběhu jí jsou desítky kilogramů

Lidé, kteří si rádi pochutnávají na uzeninách, by se měli mít na pozoru. Kontrola u jedné z nich totiž našla nebezpečnou bakterii.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Není ničím výjimečným, že inspektoři při kontrolách v potravinářských řetězcích najdou potraviny, které nevyhovují standardům. Například v čaji Yerba maté bylo nadlimitní množství pesticidů, které se používají k ochraně před škůdci, informovaly o tom Události247. Upozornili také, že výrobci často na obalech masných výrobků uvádějí jiné množství masa, než jaké skutečně obsahují. 

Nemoc se nejprve vyskytla v Itálii

Nedávno Státní veterinární správa spotřebitele varovala před italskými klobásami, které se prodávaly i v České republice. Mohou totiž obsahovat nebezpečné bakterie listerie. Psal o tom web iDnes. Lidé, kteří tuto uzeninu zakoupili, ji nemají konzumovat a závadné zboží mohou vrátit v místě nákupu. Mezi spotřebitele se této masové pochoutky dostalo přes 55 kilogramů. Prodávala ji prodejna v Chrášťanech u Prahy, doplňuje iDnes.

iKonkrétní masové pochoutky se prodalo přes 50 kilogramů

O přítomnosti rizikových produktů na českém trhu jsme byli informováni prostřednictvím systému rychlého varování. Italské dozorové orgány informovaly ostatní členské státy Evropské unie o preventivním stahování zmíněných výrobků v souvislosti s případy onemocnění způsobenými listeriemi na území Itálie,“ uvedl pro Události247 mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Nejvíce ohrožení jsou starší lidé a děti

Tři různé druhy italských klobás od téhož italského výrobce Agricola Tre Valli Soc.Coop A.R.L byly podle výsledků šetření v prodeji v jediné prodejně v Česku a to v Max Food SE, Za Tratí 235 v Chrášťanech. Správa o tom informuje na svém webu. Celkem bylo do Česka bylo dovezeno téměř 124 kilogramů drůbežích klobás. Z tohoto množství se podařilo stáhnout z prodeje přes 68 kilogramů, píše dále inspekce. Jde o výrobky s daty spotřeby 21 9.2022, 27.9.2022, 15.10.2022, 23.10.2022, 25.10.2022, 30.10.2022, 31.10.2022, 1.11.2022, 11.11.2022, 12.11.2022, 13.11.2022, 16.11.2022.

iZdroj fotografie: SZPI
Pokud výrobek lidé mají doma, neměli by jej konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu

Baktérie Listeria monocytogenes mohou způsobovat listeriózu. Do lidského organismu se dostanou například prostřednictvím nevhodně ošetřených nebo skladovaných potravin. Zdravý člověk se většinou s nízkými dávkami listerií vypořádá bez problémů, informuje SZPI. Nebezpečí však mohou tyto baktérie představovat pro lidi s oslabenou imunitou, seniory, děti a těhotné ženy. Množení bakterií se dá u potravin živočišného původu předcházet jejich správným skladováním, dodávají inspektoři na svém webu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články