Stát se pozapomněl a pobírala nižší důchod. Žena se připomněla a na účet jí přistálo přes 1 milion korun. Není jediná, u koho se stala chyba

Až ombudsman musel řešit případ invalidní důchodkyně, která omylem přicházela o tisíce korun měsíčně. Její případ není ojedinělý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda letos hned v několika fázích zvyšovala důchody, bilancuje E15. Kdo bral loni průměrný důchod, ten si během jediného roku polepšil přibližně o 2500 korun. Průměrná výše starobního důchodu činí v současnosti 19 500 korun, píše E15. Navyšování ještě není konec. Další valorizace proběhne v lednu 2023. Pracující či podnikající důchodci si navíc v průměru polepší o 16 tisíc ročně, dodává E15.

Domoci se nároků pomohl až ombudsman

V ČR však nejsou výjimečné případy, kdy je pro občany obtížné domoci se výše důchodu, na jakou mají nárok. O jednom konkrétním informují Novinky. Tehdy čtyřiadvacetileté ženě byla dlouhodobě vyplácena částka o zhruba 10 000 Kč nižší. Až prostřednictvím ombudsmana se nyní domohla nápravy věcí. Neuhrazenou část důchodu dostala zpětně, celkem šlo o více než 1,3 milionu korun, píší Novinky. S důchodem 6 500 Kč měsíčně ovšem žila posledních 11 let, doplňují Novinky.

iZdroj fotografie: abcMedia
Důchodci dostanou opět přidáno. Měli by si ale hlídat výši částky

Nejde o první případ, kdy ombudsman odhalil špatně vypočítaný důchod a za poškozeného dosáhl nápravy, pokračují Novinky. Chyby při vypočítávání invalidních důchodů se obvykle stávají při různých psychických onemocněních. Posudkoví lékaři často v minulosti špatně určovali termín vzniku invalidity, výsledkem byl nízký důchod, píší dále Novinky. „Tento případ zveřejňujeme proto, abychom lidi upozornili, že se vyplatí být aktivní,“ řekla mluvčí ombudsmana Markéta Bočková pro Novinky.

Ne každý s nárokem na penzi si o ni dovede říct

Starobní důchodce Ludvík Kollár popsal Událostem247 jiný problém při uplatňování svého nároku na důchod. Ten způsobily porevoluční legislativní a další úřední nejasnosti. „Naše firma fungovala asi tři roky. Mám kompletní doklady, ale v jejich systému některé nemůžou dohledat. Jako bych tři roky nepracoval. Přicházím v současnosti tak o 4000 korun měsíčně. Věřím, že se toho jednou taky zpětně domůžu.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku aktuálně žije více než dva miliony seniorů

S vyřizováním důchodu např. lidem bez domova musí běžně pomáhat pracovníci sociálních služeb. Zaměřují se na lidi, kteří žijí dlouhé roky na ulici, aniž by věděli, že mají nárok na starobní důchod. „Trvalé bydliště mají často na úřadě, mění svůj pobyt, úřední dopis je nemá kde zastihnout. Sociální pracovníci pomohou zjistit odpracované roky, případné dluhy, pomůžou sepsat žádost,“ vysvětlila Událostem247 Jana Petričková z ostravské Armády spásy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články