Omikron bude v Čechách řádit už brzy. Podle odborníků je třeba počítat s mnoha nakaženými. Co je podle nich naší nadějí?

Jen během několika týdnů se varianta koronaviru nazvaná omikron dokázala z jihu Afriky dostat do mnoha států světa. V některých evropských zemích již padají rekordy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V řádu dnů maximálně několika týdnů začne podle odborníků v České republice doslova řádit varianta koronaviru nazvaná omikron. Ta se v Česku již šíří, i když stále není převládající. Zkušenosti ze zahraničí, například Francie, Velké Británie a dalších ukazují, že její nakažlivost se projeví neobyčejně rychle a prudkým rekordním zvýšením počtu nově nakažených. Česko se přitom teprve vzpamatovává z poslední vlny covid-19.

Monoklonální léky nefungují

Třeba imunolog Václav Hořejší pro CNN Prima news řekl, že podle něho začne omikron do tří týdnů řádit jak černá ruka. Špatnou zprávou je, že proti němu nejsou účinné léky. Takzvané monoklonální látky, které dosud proti covid-19 pomáhaly, totiž nefungují. „Teď je takovou nejnadějnější látkou PAXLOVID, který vypadá, že je opravdu velmi účinný,“ uvedl. Ale jde o žhavou novinku a léková agentura EMA ho dosud neschválila k použití. Otázkou také je, zda léku bude ve světě dost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lék paxlovid

Ačkoli Hořejší mluví o třech týdnech a šéf UZIS Ladislav Dušek dokonce až o konci ledna, může být nová vlna jenom otázkou dnů. Počet nákaz koronavirem je v posledních dnech relativně nízký, i když ne malý. Ale mezi vánočními a novoročními svátky se také méně testuje. Navíc otázkou je, jak se na nákazách projeví večírky a rodinná setkání, která se budou v době svátků konat. Méně se i očkuje. Doporučovanou posilovací dávku vakcín má nyní zhruba 2,4 milionu Čechů.

Omikronu může být více

Seznam zprávy informoval o tom, že podle českého výrobce PCR testů společnosti Diana Biotechnologies může být již nyní omikronu v Česku více, než se předpokládá. S partnerskými laboratořemi vyhodnocovala prodělané testy a zdá se, že omikron tvoří již 15 procent případů. „Jen v rámci zapojených laboratoří jsme 27. a 28 prosince detekovali zhruba 300 případů varianty omikron. Předpokládáme, že výsledky jsou poměrně reprezentativní,“ uvedl vědecký ředitel Václav Navrátil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Některé laboratoře mají prý až padesátiprocentní záchyt. Varianta by tam mohla převládnout a začít se masově šířit již v prvním lednovém týdnu. Každopádně naštěstí stále platí, že omikron není tak smrtelný a lidé s ním tak často nekončí v nemocnici. Toto menší procento ale ve vážných případech může při masovém nakažení zahltit nemocnice. Znamenat také může nedostatek lidí v nějakých klíčových oborech, protože budou stonat případně trávit čas v nařízené karanténě.

Dobu, po kterou musí lidé nakažení covidem nebo ti, co měli s nějakým nakaženým kontakt, zůstat doma, chce české ministerstvo zdravotnictví zkrátit. Podobně to dělají některé další země, protože omikron je nakažlivější a rychlejší. Proto tak dlouhá izolace jako dosud není nutná. „Domnívám se, že ta data jsou dostatečně silná na to, abychom zkrátili karanténu a dobu izolace. Je ale potřeba jasně definovat, jak to udělat, aby to bylo pro občany bezpečné,“ řekl Novinkám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články