Tento starý nábytek má doma spousta českých domácností. Vy také? Nevyhazujte ho, dostanete za něj velkou sumu peněz

Starší věci, které jsme podělili třeba po prarodičích, určitě nevyhazujte a raději si je pořádně prohlédněte. Mohly by mít velkou cenu.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 už dříve psaly například o tom, že bohatství se skrývá třeba v některých mincích a bankovkách, porcelánovém nádobí nebo VHS kazetách. Velkou hodnotu však může mít i starý nábytek. Rozhodně tedy stará křesla, stoly nebo židle nevyhazujte a nejdřív se přesvědčte, že se nejedná o hodnotné kousky.

Velkým hitem je halabala nábytek

Přemýšlíte, jak poznat, že máte cenný nábytek? Podle právní definice se za starožitnosti považují předměty vyrobené před rokem 1945, jak jsme psali už dříve. Hodnotné ale mohou být i daleko mladší kousky. Roli v tom totiž hrají také trendy ve sběratelství a aktuální preference, které se s časem proměňují. Samozřejmě neplatí, že vše, co je staré, je automaticky cenné. Hodně záleží na stavu dané věci.

Víte od nás, že velmi žádaný je také starší nábytek, například v bruselském stylu, který zná většina z nás z dětství. Na portálu Sbazar se obývací pokoj v tomto designu ze 60. let prodává i za 15 tisíc korun. Na první pohled to přitom mnoha lidem může připadat jako bezcenný starý nábytek. Žádaná jsou také křesla, kterým se říká Halabala. Když jsou zrestaurovaná, mají hodnotu i přes 20 tisíc korun. Vyznačují se oblými podpěrkami na ruce a spadají do retro stylu.

Stolek z Pelíšků vynesl pěknou částku

V poslední době se čím dál více lidí vrací k retro trendům, a to především co se týče nábytku a oblečení. Není proto divu, že je na trzích můžete vidět klidně za desítky tisíc korun. Pokud se tedy chystáte likvidovat věci z půdy, určitě se nezbavujte starých komod, stolů, křesel a ani dekorací, jak upozorňuje web adbz. Právě tyto předměty jsou hitem na různých aukcích a internetových tržištích.

Máte doma tento starý nábytek? Za žádných okolností ho nevyhazujte, má astronomickou hodnotu. Možná jste boháči a ani o tom nevíte

Hitem je také starší nábytek v bruselském stylu z 60. let 20. století, o kterém jsme psali výše. Na dračku jdou podle webu DomekIOgrodek také starší kredence. Spousta sběratelů pak podle webu Roklen24 vyhledává také staré originální plakáty, VHS kazety, retro hračky anebo poštovní známky. „Moje babička měla na chatě stolek a stojánek na stromeček, který byl ve filmu pelíšky. Zkusili jsme to zpeněžit a pěkných pár tisícovek nám to vyneslo,“ říká paní Aneta.

Máte doma starý nábytek? Pokud ano, je vzácný? Podělte se o to s námi v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články