Po několika měsících začíná zelenina v Česku zlevňovat

V poslední době jsme byli zvyklí, že za nákup jídla v obchodech platíme horentní sumy. Teď se situace opět začala obracet k lepšímu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Zelenina byla dlouho spíš pro bohaté zákazníky, psaly Události247 letos v únoru. Například salátová okurka stála v obchodech okolo 40 korun. Teď její cena klesla a prodává se za cenu okolo 12 korun. Podobné je to i u další zeleniny. Ledový salát stál na začátku roku 2023 okolo 50 korun. Teď se dá například v Albertu pořídit o 20 korun méně.

Na vývoj cen má vliv řada faktorů

Za drahou zeleninu mohly podle pěstitelů i obchodních řetězců hlavně energie, psal o tom web TN. Někteří obchodníci však z vysokých cen vinili velké zemědělce. V dubnu experti předpověděli, že ceny sezónní zeleniny a ovoce budou postupně klesat, stejně jako například u mléčných výrobků. Informoval o tom web Deník. Jejich prognózy se teď opravdu začaly plnit.

iZdroj fotografie: abcMedia
60 procent Čechů omezilo celkové nákupy potravin

Zatímco ještě v únoru se kilogram papriky prodával v rozmezí od 160 do 180 korun, teď se dá pořídit podle barvy od 30 do 38 korun za jeden kilogram. Zlevnění zeleniny s příchodem jarní produkce očekával také šéf tuzemského svazu obchodu Tomáš Prouza, upozornil web Novinky. Za enormní ceny paprik podle něj mohla loňská neúroda v pěstitelských zemích, dále také omezení produkce skleníků, a to kvůli zdražení energií.

Ceny se vrátí na úroveň před konfliktem na Ukrajině

Zlevňování zeleniny je dáno hlavně tím, že se už nemusí dovážet z Afriky, ale chodí nám úroda z jihu Evropy a také začíná první česká úroda, což ceny v obchodech výrazně snižuje. Na předválečné úrovni je také cena obilovin a z trhu tak vyprchává panika, která se přenášela i do cen zeleniny. Vyhlídky do dalších měsíců jsou tedy velmi optimistické a pokles ceny by měl dál pokračovat,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

iLidé si nakoupí v supermarketech levněji. Další variantou jsou i samosběry

Ceny vždycky závisí na nabídce a poptávce. Dnes už na trh přichází zelenina, která se dá pěstovat venku a vytváří to nižší náklady. Ceny zeleniny podle mě budou stejné jako loni, nebo dokonce nižší. Já aktuálně prodávám jednu salátovou okurku zhruba za 8 korun. Je jasné, že obchody si nasadí další marži, takže potom se ta cena dostane ještě o něco výš. Pořádám na svých polích formu samosběru, takže lidem se vyplatí sem zajet a polní zeleninu si nasbírat,“ řekl Událostem247 pěstitel Ladislav Kašpar.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články