Jedna z nejoblíbenějších pochoutek Čechů byla plesnivá. Inspekce ji zakázala

Češi jsou milovníky uzenin a nakupují je ve velkém. Teď však mohli narazit na závadný salám.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Nedávno Události247 informovaly o závadných italských klobásách, které se prodávaly i v České republice. Mohly totiž obsahovat nebezpečné bakterie listerie a být pro lidské zdraví nebezpečné. Prodávala je prodejna v Chrášťanech u Prahy. Teď web Potraviny na pranýři varuje před závadným salámem Vysočina.

Nejde o výjimečný případ

Ispektoři na závadnou potravinu narazili v prodejně TRONG GIAP MAI v Dobrušce. „Na povrchu potraviny se pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole přitom nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku a neměl ani prošlé datum minimální trvanlivosti,“ řekl Událostem247 mluvčí České potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

iZdroj fotografie: Potraviny na pranýři
Na povrchu potraviny pod neporušeným obalem se vyskytovaly kolonie plísní

Výrobcem je pražská firma Pejskar. Nejde však zdaleka o ojedinělý nález zkažené Vysočiny. Státní zemědělská a potravinářská inspekce před několika lety upozornila na nález viditelně plesnivého salámu Vysočina, který kontroloři objevili v prachatickém Penny Marketu. Výrobcem uzeniny byl Krahulík – Masozávod Krahulčí a.s., tedy jedna z firem tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, psal o tom web Forum24. Ani tento výrobek neměl prošlou trvanlivost.

Na co má spotřebitel nárok

Naše rodina uzeniny miluje, takže párky a salámy kupujeme ve velkém. Občas koupím i šunku, ale nedávno se mi stalo, že ta z Lidlu, i když měla ještě deset dnů do konce, tak po otevření smrděla zkyslým pachem. Nestalo se to poprvé. Vracet jsem to už nešla, nebudu se tam s někým dohadovat. Se salámy naštěstí takovou zkušenost zatím nemám,“ uvedla pro Události247 Jitka Tichá z Kroměříže.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pokud by se problém s jakostí potravin opakoval, mohl by spotřebitel rovněž zvážit podání podnětu Státní zemědělské a potravinářské inspekci

Pokud zakoupená věc nemá očekávané vlastnosti, je třeba ji reklamovat u prodávajícího. Spotřebitel by v tomto případě měl nárok na dodání nové věci bez vad, a pokud by to nebylo možné, má nárok na odstoupení od smlouvy. K uplatnění reklamace není potřeba předložit doklad o zaplacení. Je však nutné prokázat, že zboží bylo zakoupeno u prodávajícího, například výpisem z účtu, radí web D-test.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články