Podvodníci mají další trik: Údajný plný bankovní účet vede k prázdné peněžence

Případů, kdy lidé naletí podvodníkům z internetu, přibývá. Jen v loňském roce v Česku vylákali z lidí přes dvě miliardy korun.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Na jeden takový podvod upozornil například web TN. Falešná zástupkyně investiční společnosti figurantovi tvrdila, že volá z Londýna. Dodala, že mu má převést ze zapomenutého účtu 21 tisíc dolarů. Údajný plný účet ale mohl vést k prázdné peněžence. Pro ověření měl dotyčný podle instrukcí povolit vzdálený přístup ke svému počítači. Pak chtěla podvodnice údaje z občanského průkazu a bankovní identitu. Pokud by to muž potvrdil, mohl přijít o spoustu peněz, píše TN.

Oběťmi jsou většinou ženy

Pachatelé se zaměřují na všechny skupiny obyvatel a přichází s novými typy podvodů, které jsou navíc čím dál propracovanější, doplňuje web ČT24. Průměrná škoda vyjde jednoho poškozeného na 161,5 tisíce korun. „Moje kamarádka se přes net seznámila s vojákem, do kterého se virtuálně zamilovala. Později chtěl přijet za ní, ale neměl peníze na cestu a chtěl, aby mu něco poslala. Ona naštěstí opravdu nic nemá, takže o nic ani nepřišla,“ řekla Událostem247 Jana Prokešová z Olomouce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku strmě stoupá množství trestných činů páchaných v kyberprostoru

Policie opakovaně varuje, že obětí se může stát každý. Především právě důvěřivé ženy. „Ženu z Brněnska zaujal internetový inzerát nabízející investice do virtuální měny. Začala tedy elektronicky komunikovat s obchodníkem, který jí doporučil instalaci programu na vzdálenou správu počítače. Expert předvyplňoval a zadával formuláře bankovních transakcí. Žena je ve svém bankovnictví potvrzovala. Investovala přes 1,5 milionu korun. Pak bankéř přestal komunikovat a ženě došlo, co se stalo,“ řekl Událostem247 policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Policie spustila preventivní akci

Další podvod s kryptoměnami vyšetřují také prachatičtí kriminalisté. Psal o tom web iDnes. Obrátila se na ně poškozená žena, která si na internetu vyhledala společnost nabízející možnost investování do kryptoměny. Také ona umožnila zástupci společnosti vzdálený přístup do počítače a po menších částkách mu naposílala přes 3,5 milionu korun, dodává web. Události247 také informovaly o podvodných SMS zprávách, podle kterých údajně Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytovalo různé druhy příspěvků a dotací. 

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Pachatelé cílí na všechny skupiny obyvatel a neustále přichází s novými typy útoků, které jsou navíc čím dál propracovanější

Součástí zprávy byl také odkaz na údajný web státní instituce, kde je nutné vyplnit žádost a přihlásit se bankovní identitou. I v tomto případě šlo o podvod. Policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku tohoto roku preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. Je také možné zajít si na některou z preventivních akcí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články