Mezi největší absentéry v Poslanecké sněmovně patří premiér Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš.
Téměř půl roku od prvního zasedání nové Poslanecké sněmovny Události247 zjistily, kteří poslanci se účastní téměř každého hlasování a kdo naopak nejvíce chybí. Zaměřili jsme se i na to, který poslanecký klub měl nejvyšší účast a zda byli lepší muži, či ženy.
Zdrojem dat byly oficiální stránky Poslanecké sněmovny psp.cz, kde je uvedena účast na hlasováních u každého poslance. Statistika sice nezohledňuje důležitost daných hlasování, přesto ale přináší přehled o tom, jak ke své práci jednotliví poslanci přistupují.
Suverénně nejvíce neomluvených hlasování má stávající premiér Petr Fiala z ODS. Z dosavadních 603 hlasování se zúčastnil pouze 326, tedy pouhých 54 %. Omluven byl 138krát a 139krát byl nepřihlášen, což znamená, že se hlasování nezúčastnil bez řádné omluvy. Tiskový mluvčí vlády se k jeho vysoké neúčasti na jednáních Sněmovny pro Události247 nevyjádřil.
Fiala je i přesto důslednější než Babiš
Přesto je ale Petr Fiala důslednější než jeho předchůdce Andrej Babiš. Ten se v minulém volebním období, kdy zastával funkci premiéra, zúčastnil pouze 21 % všech hlasování. V současném volebním období už se Andrej Babiš „mírně polepšil“ a hlasoval v 34 %, přesto, co se týče účasti ve Sněmovně, patří ke třem nejhorším poslancům z celé Sněmovny. Podle CNN Prima News byl na začátku roku dokonce druhým nejhorším. Aktuálně má 53 % hlasování Andrej Babiš řádně omluvené.
Největší neúčast na hlasováních (97 %) má pak poslanec a zároveň starosta Prahy 15 Milan Wenzl z ANO, který je dlouhodobě hospitalizován kvůli leukémii. Větší počet neomluvených účastí má pak například Ondřej Benešík z KDU-ČSL (18 %), ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS (16 %), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 (15 %) či místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček (15 %).
V celé Poslanecké sněmovně jsou pak dva poslanci, kteří zatím nechyběli ani jednou – Josef Cogan ze STAN a Libor Turek z ODS. „Hlasování je rozhodnutím Sněmovny, a tedy velmi významnou částí výkonu mandátu poslance a podle toho jednám. Je to určitě i o odpovědnosti, která je nám starostům velmi blízká,“ uvedl ke své stoprocentní účasti Cogan pro Události247. Přesto ale podle něj není dobrým nápadem, aby byli poslanci za neúčast na hlasováních nějak sankciování, měla by to být otázka jejich svědomí.
Mezi deseti nejlepšími poslanci, kteří se zúčastnili téměř všech hlasování, bylo i dalších pět poslanců z hnutí STAN: Viktor Vojtko, Michael Rataj, Tomáš Dubský, Tomáš Müller a Michaela Šebelová. Kromě nich byli u alespoň 600 hlasování přítomni i Antonín Tesařík z KDU-ČSL, Kamal Farhan z ANO a Radek Rozvoral z SPD.
Nejlepší docházku má STAN, ženy porazily muže
Poslanci hnutí STAN dopadli nejlépe i při srovnání všech parlamentních stran. Průměrně se jejich poslanci bez omluvy neúčastnili 13 hlasování, tedy jen zhruba 2 %. Na druhé příčce se pak umístili jejich kolegové z TOP 09, kteří se neomluvili ze zhruba 20 hlasování, jen o trochu horší výsledek mají poslanci z SPD a ANO. Naopak nejhůře jsou na tom poslanci Pirátů a ODS, kteří nebyli omluveni z necelých 30 hlasování, tedy zhruba 5 %.
V Poslanecké sněmovně je letos nejvyšší počet žen v historii, celkem 52 poslankyň. Od začátku volebního období se poslanci bez omluvy nezúčastnili v průměru 4 % hlasování, zatímco jejich kolegyně jen necelých 3 %. Mezi poslankyněmi navíc nebyla žádná, která by se nezúčastnila více než 10 % hlasování.