Pokud je něco ve slevě, může se jednat o podvod. Obchody okrádají kupující manipulativní praktikou

Vlna zdražování nepolevuje, a proto většina lidí nejen před vánočními svátky nakupuje ve slevách. Někteří obchodníci se ovšem na akčních nabídkách snaží vydělat.

i Zdroj fotografie: Shadster / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak Události247 informovaly, ještě před Vánocemi začne platit novela zákona o ochraně spotřebitele, která způsobí, že české e-shopy už si nebudou moci vůči zákazníkům dovolovat různé triky. Skončí tak triky se slevami nebo přihazování nechtěných položek do nákupního košíku.

Není sleva jako sleva

Největším lákadlem při nákupech jsou slevy. Psal o tom web Blesk. Většina lidí si však neuvědomuje, že samotné poskytnutí slevy nebo její výše nic nevypovídají o tom, zda je nabídka opravdu výhodná, napsal Blesk. Prodejci si mohou ceny stanovovat jak potřebují. Určité zboží tak může být u jednoho obchodníka i s 50procentní slevou dražší než u druhého, který žádnou slevu neuvádí, ale zboží prodává s nižší marží, pokračuje Blesk.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Kvůli i

Účelem slevy může být také nalákání zákazníků do obchodu, kde zakoupí i mnoho dalších produktů, na kterých obchod vydělá, píše dále Blesk. Častým prohřeškem je uvádění slevy, i když ve skutečnosti zboží není zlevněné vůbec, nebo alespoň ne v inzerovaném rozsahu. Právník Lukáš Zelený pro Blesk poradil, aby si zákazníci vždy porovnali letáky a nabídky na internetu. Pokud mají podezření, že o žádnou slevu nejde, měli by se obrátit na Českou obchodní inspekci.

Vyplatí se být při nákupech pozorný

Podobně je tomu při slevových akcích typu „Black Friday“. Prodejci při nich díky „výhodným slevám“ vydělají spoustu peněz, jak upozornil web Sj.news. U těchto akcí bývají ceny často uměle nadsazené. Zákazník tak ve výsledku koupí zboží za původní cenu, nebo ještě dražší, upozorňuje Sj.news. Podle nových pravidel budou muset e-shopy při akcích uvést i nejnižší prodejní cenu výrobku za posledních 30 dní od začátku slevy. Toto pravidlo se nevztahuje pouze na výrobky, které dlouho nevydrží, například jídlo nebo květiny, pokračuje Sj.news.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nakupování v obchodech dlouhodobě provází slevy a akce na různé výrobky

Zákazníkovi může být na pokladně naúčtována jiná cena, než byla uvedena na regálu se zbožím, dodávají Sj.news. Pokud si toho všimne, můžete trvat na ceně, která je výhodnější. Pokud však prodejce neuzná svou chybu, může mít smůlu, píší dále Sj.news.

Podobnou zkušenost má i Jarmila Kočková z Hodonína. „Byla jsem v supermarketu, kde jsem chtěla koupit dětské výživy pro dceru. Podle cedulky na regálu měly stát o 11 korun méně než běžně. Protože jsem měla větší nákup, u pokladny jsem si ničeho nevšimla. Až doma jsem zjistila, že mi bylo účtováno zboží za původní cenu,“ řekla Událostem247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články