Puchýře se kromě kůže mohou tvořit také na vnitřních orgánech. Česko má už pět potvrzených případů opičích neštovic

Státní zdravotní ústav potvrdil další tři případy opičích neštovic v Česku. Všech 5 nakažených má podle nemocnic lehký průběh nemoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle vyjádření hygieniků všechny nakažené osoby žijí v Praze, píší České noviny. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), informují dále České noviny. V nemocnicích jsou dále podle Českých novin pacienti izolováni na samostatných pokojích infekčních oddělení. Jeden z nich leží na Bulovce. ,,Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh,“ uvedla dnes na twitteru Fakultní nemocnice Bulovka.

Západoafrická varianta

Zdravotníci provedli vyšetření na elektronovém mikroskopu, testy ověřili i metodou PCR. ,,Můžeme proto konstatovat, že ve všech dosud vyšetřovaných případech se jedná o takzvanou Západoafrickou variantu opičích neštovic, která je svým průběhem pro pacienta mírnější,“ potvrdila vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění lékařka Helena Jiřincová pro Události247. „V Evropě zatím nebyl zaznamenán jediný případ úmrtí,“ citují slova virologa Jiřího Černého CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vir pod mikroskopem

,,Nemělo by to být život ohrožující onemocnění, pouze na nějakou dobu člověka zneschopní. Následky nejsou dramatické, pouze se mohou objevit kosmetické vady, jako jizvy po vřídkách,“ řekl epidemiolog Roman Prymula pro Události247. Jenže jizvy tato nemoc nezpůsobuje pouze na kůži. Mohou se tvořit i na vnitřních orgánech. ,,Uvidíme, jak se ta epidemie bude rozšiřovat, ten původní boom byl dán stykem muže s mužem na festivalech. Nemuselo by se jednat o komunitní šíření, ale nárůsty nakažených zřejmě ještě budou,“ dodal pro Události247 Prymula.

Očkování proti opičím neštovicím

„Často se setkáváme s dotazem, zda se proti opičím neštovicím lze chránit vakcinou aplikovanou jako prevence planých neštovic, která je k dispozici. Bohužel nelze, přestože se podobně jmenují, původcem opičích neštovic je úplně jiný druh viru. Nemoc trvá čtrnáct dní až měsíc, zřídka mívá závažnější průběh a většina pacientů se uzdraví, zvláště v podmínkách vysoké úrovně zdravotnictví. Epidemiologická situace u nás je klidná,“ řekla pro Události247 odbornice Hana Ševčíková z očkovacího centra Avenier.

Prymula naznačil možnost využití vakcíny Imvanex, která byla registrována před rokem v USA. Ta by mohla proti opičím neštovicím znamenat jistou ochranu. Hana Ševčíková pro Události247 připomíná, že by lidé neměli podceňovat nález charakteristických puchýřků na kůži. Ty bývají podstatně větší než ty, jaké tvoří plané neštovice. Dříve, než se objeví, mohou nastat bolesti hlavy, svalů, kloubů a nastoupí vysoké teploty. Podle Světové zdravotnické organizace se nemoc už objevila ve 20 státech a virem se nakazilo 200 lidí, uvádí server CNBS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články