Helena Vondráčková se soudí se státem kvůli vyměření nízkého důchodu. Skartovala totiž své staré pracovní smlouvy

ČSSZ sice práci důkladně eviduje, přesto občas evidence není kompletní a související dokumenty nelze dohledat. Je důležité veškeré doklady o svém zaměstnání archivovat.

i Zdroj fotografie: Lukáš Malý / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Legendární zpěvačka Helena Vondráčková v současnosti bere přibližně 13 tisíc korun důchodu měsíčně. Není divu, že je s takovým přídělem na stáří nespokojená. V současné době proto vede spor s Českou zprávou sociálního zabezpečení o jeho zvýšení. O případu informují České důchody. „Stála jsem tam jako Alenka v říši divů. Z divadla Rokoko jsem odešla v roce 1968 a pod agenturou Pragokoncert jsem pracovala až do začátku devadesátých let.

Doklady o zaměstnání: Papíry, které s roky neztrácejí cenu!

Zásadním problémem ovšem je, že schází jakákoliv dokumentace. „Jsou ztracené nebo utopené, prostě nejsou,“ uvedla Vondráčková pro slovenský časopis PLUS 7 DNÍ. Zásadním problémem Vondráčkové je skutečnost, že úřad nemá v evidenci její práce z doby před rokem 1989. V té době jako umělec spadala pod prakticky monopolní Pragokoncert. A právě tuto skutečnost se jí zatím nepodařilo papírově doložit, píší České důchody.

iZdroj fotografie: abcMedia
Dokládání odpracovaných let se stává problémem řady seniorů

Jinou podobu stejného prolému vylíčil Událostem247 Ludvík Kollár. „U mne jde o dvě období. Těsně po Sametové revoluci jsem dělal v JZD Odra Krmelín. Fungoval tam Svazarm, já jsem vykonával revize tlakových nádob, tedy jako na vedlejší činnost. Stejně jako mě to postihlo řadu kolegů v podobné pozici. Jak je možné, když se všude identifikuji rodným číslem, že se v záznamech ČSSZ něco může takhle ztratit? Peníze na pojištění jsem poctivě odváděl,“ podivuje se penzista.

Mimořádně může zaměstnání doložit svědectví kolegů

Všechny údaje o zaměstnání, potřebné pro výpočet důchodu, předávají ČSSZ zaměstnavatelé,“ vysvětluje Událostem247 mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Ti od roku 2004 předávají zaměstnancům za každý kalendářní rok tzv. evidenční list důchodového pojištění (ELDP). „V případě, že některé údaje v evidenci chybí, může vzniknout potřeba je doložit. K prokázání doby zaměstnání a výdělků přitom nejsnáze poslouží stejnopisy ELDP,“dodává Drmolová.

iZdroj: ceskeduchody.cz
Přehled dokladů sloužících jak náhrada za ELDP

Vyhazování užitečných dokladů o práci bohužel není v Česku výjimečné, připomíná web České důchody. A část lidí na to při žádosti o důchod doplácí. ČSSZ sice práci důkladně eviduje, ale někdy se stává, že evidence není kompletní a související dokumenty nelze dohledat. Je proto nutné uschovávat všechny doklady, kterými by v případě potřeby bylo možné doložit práci v minulosti. Výjimečně je možné doložit práci i mimořádným svědectvím bývalých spolupracovníků, píše web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články