Drony mohou přispět k vyšší bezpečnosti na nebezpečných úsecích některých komunikací, kde se řidiči chovají nezodpovědně.
Jedná se například o riskantní předjíždění přes plnou čáru, nezastavení na stopce i o vjíždění na železniční přejezd ve chvíli, kdy bliká červená, píše web Autosalon. S příchodem nejmodernější technicky je teď o dost jednodušší šoféry hlídat i pokutovat. Čím dál častěji jsou totiž do akce posílány policejní drony, které se dostanou i do míst, kde by jiný způsob dohledu činil problémy, píše web Autosalon.
Naposledy drony pomáhaly na Vyškovsku
Drony začala používat například policie na jižní Moravě. „V oblasti dopravy testujeme optimální využití dronů při monitorování silničního provozu i při dokumentaci závažných dopravních nehod. Věnujeme se také rizikovým úsekům na jihomoravských silnicích. Jde o nebezpečné přestupky, které mnohdy končí závažnými nehodami, například předjíždění na horizontech a v místech se zákazem předjíždění. Kontrolujeme také počínání řidičů na železničních přejezdech,“ řekl Událostem247 policejní mluvčí Petr Vala.
Právě riskantní předjíždění na plné čáře bylo jedním z nejčastějších prohřešků, které drony zachytily během únorové dopravní akce, která se konala na Vyškovsku, uvádí na webu PČR. Na vytipovaném silničním úseku, kde k těmto prohřeškům došlo, se v posledních pěti letech přihodilo 26 dopravních nehod, při kterých bylo zraněno 30 lidí, z toho sedm těžce. Psal o tom web CC.CZ. „O používání dronů jsem četl už několikrát, podle mě je to v pořádku, měli bychom jezdit tak, aby se nikomu nic nestalo,“ uvedl pro Události řidič Radek Pelikán z Vyškova.
Všestranné využití
Drony policie využívá od června roku 2016. Od té doby se už jejich počet navýšil na zhruba šedesát. Pod svou správou je má Letecká služba Policie, která je následně propůjčuje jednotlivým útvarům. Některé kraje ale mají i své vlastní, píše web Autosalon. Drony umožňují sledovat i delší silniční úseky bez povšimnutí projíždějících řidičů, kteří se chovají tak, jako kdyby žádná policie v dohledu nebyla. O kousek dál pak hříšníky zastaví hlídka, uvádí Autosalon.
Středočeské policejní hlídky začaly drony používat také k měření bezpečné vzdálenosti mezi auty, psal web ČT24. BESIP odhaduje, že třetina řidičů se drží příliš blízko za auty, která jedou před nimi. Ročně je to příčinou více než pěti tisíc nehod. Policejní drony pomáhaly také příbramským policistům zasahujícím v Brdech. Pátraly tam po pohřešovaných nebo odhalovaly provinilce, kteří v chráněné krajinné oblasti rozdělávali oheň, informoval web Aktuálně.