„Začíná to být neúnosné.“ Řidiči si nově připlatí i za pojištění auta, bez výjimky

Majitelé aut si budou muset letos opět sáhnout hlouběji do kapsy. Kromě paliv totiž zdražují své služby také autoservisy a pojišťovny.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Mít auto není v dnešní době vůbec levná záležitost, píše web Top pojištění. Mimo jiné také kvůli cenám povinného ručení, které si zatím dlouhodobě udržovalo jen mírný vzestup cen, informuje dále Top pojištění. Průměrná cena pojištění se zvýšila od roku 2021 zhruba o deset korun. Odborníci ale odhadují v průběhu roku 2023 další zdražení o 6 procent, píše dále web.

Ceny zřejmě porostou i v dalších letech

Průměrná cena povinného ručení byla v lednu 2023 6 769 korun, což je i přes drobné zdražení stále nižší hodnota než v lednu roku 2020, kdy řidiči za povinné ručení zaplatili 7 199 korun, píše web Top pojištění. Hlavním důvodem je nejistota na trzích vlivem zhoršených hospodářských podmínek. Přispívá k tomu také vysoká inflace kvůli nárůstu cen energií, materiálů, práce a lidských zdrojů, dodává web Top pojištění. I toto jsou faktory, které cenu povinného ručení ovlivňují, doplňuje web.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Sníh v Česku zkomplikoval dopravu, staly se i smrtelné nehody

Dražší bude bez výjimky povinné ručení i havarijní pojištění. Největší vliv na růst cen má zdražení energií a také náhradních dílů do aut. „Samozřejmě to může být i nehodovost v Česku, která má poměrně zásadní vliv na výpočtu hodnoty povinného ručení a havarijního připojištění. Ta sice klesla díky covidu, ale postupně zase roste,“ cituje web TN hlavního analytika Broker Consulting Martina Nováka.

Dvě auta už neuživíme, říkají lidé

Pojišťovny zatím zdražovaly doposud jen o šest až sedm procent, přestože se inflace už dlouho drží okolo dvaceti procent, píše web Autobible.euro. „Zdražování se samozřejmě nejvíce dotkne rizikových skupin klientů. Jedná se o ty pojištěnce, kteří často bourají, také o mladé, nejvíce teprve začínající řidiče. Tady povinné ručení často dosáhne i na vyšší tisíce korun za jeden rok,“ řekl Událostem247 mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrné stáří osobních automobilů v ČR meziročně roste od roku 2011

Majitelé aut mohou využít srovnávače a kalkulačky povinného ručení, které mohou přinést i neveřejné nabídky. „My máme v rodině dvě auta. Na KIU Ceed jsem loni platil 2230 korun za rok, teď se mi povinné ručení zvedlo o dvě stovky. Na Opel Zafira jsme platili 5400 korun, teď už to bude 5600 korun za rok. Uvažujeme s manželkou o tom, že se budeme muset jednoho auta zbavit, začíná to být neúnosné,“ uvedl pro Události247 Roman Klouek z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa