Konflikt s bratry nekončí: Slovenská policie začala stíhat české policisty. Vše souvisí s uprchlíky

Vztahy České republiky a sousedního Slovenska momentálně zažívají největší krizi od konce společného státu.

i Zdroj fotografie: Globe Media / Reuters
                   

Vše začalo, když Česko v září zavedlo kvůli stoupajícímu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, psali jsme zde. Slovensko však české hraniční kontroly zkritizovalo. Mají totiž porušovat zásady Schengenského prostoru. Psal o tom web iDnes. Česko v souvislosti s předáváním migrantů podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce porušuje takzvanou readmisní dohodu, informuje iDnes. Server Deník v této souvislosti napsal, že se jedná o největší krizi česko-slovenských vztahů od rozpadu společné republiky.

Migranty vrátili a nechali napospas

Slovenští policisté zahájili trestní stíhání proti převaděčům nelegálních migrantů. Hlavní podezřelí jsou jejich čeští kolegové, kteří ze svého služebního vozu na slovenském území vysadili několik uprchlíků a nechali je tam. Psal o tom web TN. Pořízený videozáznam zveřejnil slovenský portál tvnoviny. Je na něm vidět, jak čeští policisté vysadili na slovenské straně státní hranice devět nelegálních migrantů, které zadrželi na hranicích. Převezli je tak zpět na Slovensko.

Policisté, kteří vykonávali hraniční kontrolu na železničním přechodu Lanžhot – Kúty při prohlídce jednoho z vlaků během dopoledne 29. září odhalili skupinu devíti cizinců, kteří nesplňovali podmínky pro vstup na naše území,“ potvrdil pro Události247 mluvčí českého policejního prezidia Jozef Bocán. „Tyto nelegální migranty proto vysadili z vlaku na první vlakové zastávce na území České republiky ve směru ze Slovenska. Cizince omezili na osobní svobodě a provedli s nimi veškeré potřebné identifikační a administrativní úkony,“ dokončil mluvčí.

Jednalo se o ojedinělou chybu

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran několikrát uvedl, že se čeští policisté při hlídkách na hranicích se Slovenskem mohli dopustit převaděčství, píše ​slovenský web Aktuality. Incident vyšetřují slovenské úřady. Aktuality připomínají, že před několika dny česká strana událost připustila. Šlo však prý o ojedinělou chybu s tím, že důvodem takového kroku bylo zajištění bezpečnosti migrantů, dodávají Aktuality.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policisté provádí kontroly nejen na hraničních přechodech, ale také na tzv. zelené hranici

Uznáváme, že eskortující policisté přejeli hraniční čáru po mostě zhruba o dvacet metrů na území Slovenska, byť tak dle jejich vyjádření jednali ve snaze o zajištění bezpečnosti samotných migrantů. Tato ojedinělá situace se už neopakovala,“ uvedl pro Události247 mluvčí policejního prezidenta Bocán. ​„Budeme zjišťovat, zda šlo skutečně o ojedinělý čin, nebo o úmysl,“ řekl v reakci pro TN slovenský policejní prezident Štefan Hamran.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války