Teplá voda přes zimu nebude všude samozřejmostí. Někde poteče jen třikrát denně. Bude se však jednat o výjimky

Někteří čeští správci domů uvažují o následování německé či švýcarské cesty. Regulaci si sami přijali v usnesení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko se chystá na úspory energií. Šetřit plynem a elektřinou budou muset nejen domácnosti a firmy, ale také státní instituce. Podrobnosti přinesl iROZHLAS. Kromě regulace tepla počítají některé úřady také s úsporami vody. Ústavní soud od léta omezuje cirkulaci teplé vody pouze na provozní dobu. Jak píše Metro, jedno společenství vlastníků (SVJ) v severních Čechách si omezení samo odhlasovalo. V novém režimu se obyvatelé dostanou k teplé vodě třikrát denně. Ráno od šesti do devíti, v poledne od půl jedné do půl druhé, večer od půl sedmé do desíti.

Omezení cirkulace teplé vody ale má i vedlejší efekty

Regulační politiku v jiných evropských státech zmiňuje server tzbinfo. Jedná se o návrhy na snížení teploty teplé vody pro lidskou potřebu, tedy pro kuchyň a koupelny. Například ve Švýcarsku je nyní nejvyšší přípustná teplota teplé vody stanovena na 60 °C.  Snížení teploty teplé vody může vést k úsporám, ale způsobit i velké problémy, píše tzbinfo. Článek zmiňuje řadu konkrétních úskalí. Mohou se rozmnožit bakterie, změní se proudění vody v potrubí. Může vzniknout nutnost přenastavit regulační armatury i zvětšení objemu zásobníku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bytové domy

Petr Hájek, vedoucí ostravské pobočky společnosti správy nemovitostí BYTASEN Událostem247 sdělil, že mezi klienty o podobných úvahách neslyšel. „Zatím ani nevzešel od předsedů žádný impuls, že by měli zájem komfort bydlení nějak snižovat. Nic takového, že by snad teplá voda měla téct jen třikrát denně.“ Připomíná dále, že všechny domy jsou vesměs pod centrálními dodávkami energií. „Šlo by to jedině v domech, které mají svůj individuální zdroj vytápění. U dálkového to vlastně nepřipadá v úvahu. Za této situace si to neumím představit.“

Proti podobným usnesením má právo veta každý nájemce

Na hrozící legislativní problém upozornil Události247 Stanislav Balon, předseda SVJ. Připomněl, že dodávky teplé vody jednoznačně upravuje vyhláška, kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. „Družstva nebo společenství mohou k takové regulaci přistoupit do té doby, dokud se jediný bydlící nepostaví proti. Je jedno, jestli je to vlastník nebo nájemce, jestli se jedná o SVJ nebo o družstvo. Porušuje to zákon. Stejně tak jako majitel může přestat topit pouze za přesně daných podmínek.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Potrubí

„Čistě z logiky věci, kdyby to udělali všichni, tak se asi opravdu ušetří. Ale je velmi těžké posuzovat váhu jednotlivých družstev nebo SVJ. Tabulky samozřejmě existují, jedna se u nás nedávno předělávala, ale ta se týkala administrativních budov, nikoliv domácností. Tam došlo k nějakému snížení nezbytných teplot. Ale souhlasím, tabulky ve smyslu vyhlášky č. 194/2007 Sb. i za současné situace platí. Zvažovaná opatření by tak šla proti nim,“ uzavírá ekonomický expert Vít Hradil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články