Ministr práce a sociálních věcí ve Sněmovně prosadil, aby uprchlíci měli i nadále nárok na humanitární dávku. Snížila by se ale na úroveň životního minima.
Poslanci podle ČT24 schválili ve stavu legislativní nouze několik změn, které se týkají ukrajinských uprchlíků. Díky tomu by mohli například moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima, jak navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, informuje dále ČT24. Novela zákona lex Ukrajina zahrnuje i návrh resortu školství, aby mohly školy vytvářet třídy pro dětské uprchlíky. Sněmovna ji schválila hlasy 133 ze 163 přítomných, píše ČT24.
Dávka se sníží o 750 korun
Opozičním poslancům vadí, že návrh, který znamená další finanční zátěž, neprojednal ani sociální výbor Sněmovny, uvádí ČT24. Podle šéfky klubu Aleny Schillerové to nebylo fér. Rozumí prý ale tomu, proč Jurečka s návrhem přišel a prohlásila, že pro něj zvedne ruku, uvedla Schillerová pro iDnes. Podle Jurečky se to bude týkat lidí, kteří přišli v únoru a požádali o humanitární dávku. „Pro ně už tyto nové podmínky budou platit od srpna s tím, že nová částka by byla 4250 korun pro dospělou osobu a 3050 korun pro dítě,“ doplnil pro Události247 Jurečka.
Opozičním poslancům se dle ČT24 Jurečka omlouval, že návrh předložil jako poslanecký pozměňovací návrh, který přilepil k jinému vládnímu návrhu, podle kterého budou muset úřady i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování ukrajinských uprchlíků. České noviny připomínají, že teď mají běženci nárok na 5000 korun v měsíci udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců, píší České noviny.
Školy mohou mít pro uprchlíky oddělené třídy
Zrychleně ve stavu legislativní nouze poslanci schválili i návrh, podle kterého mohou ve školách vzniknout oddělené třídy pro uprchlíky, i když ministerstvo školství preferuje, aby existovaly třídy, ve kterých budou společně čeští a ukrajinští žáci, píše iDnes. „Ministerstvo školství vycházelo z principu maximální možné integrace ukrajinských žáků do českých tříd,“ řekl Událostem247 šéf resortu Petr Gazdík.
O děti a mládež v ukrajinských třídách se budou moci také nadále starat pedagogové, kteří nesplňují podmínku znalosti češtiny. Jak píše ČT24, budou ale muset vyučovat podle českých vzdělávacích programů. Novela má také ministerstvu umožnit, aby mohlo příští rok pro uprchlíky z Ukrajiny opět mimořádně upravit termíny a podmínky pro přijímání do škol a ukončování vzdělávání. Platit by měla do konce srpna 2023, uvádí ČT24.