Výběr z bankomatu se může vymstít: Kvůli stisknutí jediného tlačítka mohou z účtu zmizet tisíce korun

Bankovní odborníci radí věnovat bezkontaktním platebním stykům v zahraničí důkladnou pozornost terminálu. Důležitá je správná volba měny, v níž se transakce provádí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bezhotovostní styk prováděný v zahraničí s sebou nese jistá úskalí. Na to Události247 v minulosti upozorňovaly. Důležitá je nejen volba správného bankomatu, ale také měny, v níž transakci lidé realizují. Experti doporučují vybírat vždy z bankomatu přímo v bance. Chtějí-li zákazníci bank ušetřit na poplatcích, měli by zvolit způsob směny bez konverze, píše web Podnikatel. Web dále radí zablokovat si na kartě službu zvanou ,,nabídka garantovaného kurzu“, tedy Dynamic Currency Conversion (DCC).

Čím vyšší částka, tím více rozdíl mezi kurzy klient pocítí

Přepočet cizoměnové transakce na české koruny ze strany zahraničního obchodníka zní pro českého zákazníka často lákavě, pokračuje Podnikatel. Příjemná je hlavně srozumitelnost oproti částce uvedené v cizí měně. Zákazník však zpravidla za tuto službu zaplatí více, než kdyby provedl úhradu v cizí (místní) měně. V tom případě by totiž její převod na české koruny uskutečnila jeho domácí banka k účtu dojednaným měnovým kurzem, dodává Podnikatel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poplatky jednotlivých bank se výrazně liší

Studentka Andrea Šárecká platí a vybírá platební kartou při cestách po různých evropských zemích. „Ne všechny, ale některé terminály nabídnou, abyste si zvolili v jaké měně vybíráte. Jasně, že právě na to dávám dobrý pozor. Třeba v Polsku vím, že je výhodnější platit v té místní měně. Na terminálech to bývá dost jasně vyznačeno. Než přiložím kartu, zkontroluji si zhruba hodnotu nákupu. A na terminálu si zvolím měnu,“ řekla Událostem247.

Snad je někdo líný nastudovat si pravidla a kurzy

„Pokud mi dají na výběr, zda chci převod s konverzí, nebo bez, volím zásadně bez konverze. ,S konverzí’ dostanu nakonec peněz stejně, ale strhnou mi až 10-12% navíc v českých korunách,“ řekl David Friedrich Událostem247. Upřednostňuje platby v místní měně. „Někdo si to nechá přepočítat na koruny, asi z pohodlnosti. A nepřečte si informaci, že za převod jsou procenta navíc,“ řekl Událostem247. V takovém případě při výběru například nad sto tisíc hrozí dokonce to, že člověk ze svého bankovního účtu přijde o více než deset tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
„V Polsku je výhodnější platit v místní měně,“ přesvědčila se studentka Andre Šárecká

Další obecné rady pro bezpečné a levné vybírání z bankomatů v zahraničí sumarizuje web Podnikatel. Ideálním řešením je návštěva poboček bank, ale také hledání prostřednictvím mobilních aplikací nebo na internetu. Neustále je navíc nutno dodržovat bezpečnostní pravidla. Podle Lucie Brunclíkové z Banky CREDITAS je bezpečnější bezkontaktní použití, mizí tak riziko okopírování dat z karty skimmovacím zařízením, píše web Podnikatel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa