V Tescu a Albertu se prodávalo falšované víno ze zahraničí

Inspekce na kontroly vyráží pravidelně s cílem ochránit spotřebitele a zajistit kvalitu produktů na trhu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávno bylo odhaleno několik případů prodeje falšovaného vína, které neodpovídalo deklarovanému původu a kvalitě. Falšované víno může obsahovat nebezpečné látky, které mohou způsobit zdravotní problémy. Následný rozbor v akreditované laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně potvrdil falšování nepovoleným přídavkem syntetického aroma.

Všechno šlo z prodeje pryč

Konkrétně se jednalo o výrobek Viña Mercedes, Chardonnay, výrobce: Bodegas FERNANDO CASTRO S. L., 13730 Santa Cruz de Mudela, CIUDAD REAL. Zemí původu je Španělsko. Tři šarže, a to L-10.01.23, L-07.09.22, L-12.01.23, inspektoři odebrali v obchodním řetězci Tesco. Jednu L-09.01.23 pak v síti společnosti Albert. Psal o tom web TN.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvedla, že se s kontrolovanými osobami chystá zahájit správní řízení o uložení pokuty. Oběma kontrolovaným také nařídila neprodlené stažení nevyhovujících šarží z prodeje, dodává web Iqsl. „Na základě tohoto zjištění jsme s okamžitou platností z obchodní sítě stáhli uvedené šarže vína jednoho z našich dodavatelů a preventivně všechny ostatní šarže stejného výrobku,“ cituje TN mluvčího Tesca Michala Kuzmiaka.

Nejde o ojedinělé případy

Aromatické složky do vína přirozeně vstupují z hroznů révy vinné a další se dotváří během fermentace a procesu zrání. Přidání umělých, tedy syntetických aromat, patří k závažným nepovoleným postupům při výrobě vína,“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Marek Bartík. „Víno mám ráda, ale raději než v obchodech, si ho kupuji stáčené ve vinotékách. Mám ráda i italské víno, to si samozřejmě kupuju v obchodě, ale nad kvalitou jsem takto nepřemýšlela,“ řekla Událostem247 Andrea Daňehlová ze Šlapanic u Brna.

iZdroj fotografie: depoditphotos
Informace o původu falšují i známá a zavedená vinařství

Prodej nekvalitního vína není výjimkou. Testy neprošla například ani pětina vzorků vín, které potravinářská inspekce kontrolovala před dvěma lety. Psal o tom web iDnes. Vína byla cítit po octu, nebo byla dokonce naředěná vodou. Inspekce proto tehdy zakázala prodej vína za více než 36 milionů korun, což bylo nejvíc za posledních deset let. Nedostatky však inspektoři nacházejí i na etiketách, kde se údaje o obsahu alkoholu nebo zbytkovém cukru liší od skutečnosti, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články