Krize teprve začíná: Češi budou moct topit maximálně na 18 stupňů. Válek to podpořil

Ministerstvo průmyslu představilo detailní představu úspor na energiích v zimním období. Oproti domácnostem je regulace tepla na pracovištích téměř jistá věc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda se netají tím, že v zimě může hrozit nedostatek paliva pro teplárny, píše se na serveru Rexter. To by znamenalo, že lidem bude domů proudit méně tepla, než na kolik byli zvyklí. Návrhy vzniklé na ministerstvu průmyslu ohledně minimálních teplot prošly oponenturou resortu zdravotnictví. Ministr Válek v podstatě souhlasí. Aktuální regulace se týká minimálních teplot na pracovištích, píše server Rexter. Ty by měly klesnout o dva stupně na 18 °C.

Na tepelné nepohodlí si budeme muset zvyknout

Kameraman a střihač Roman Krása Událostem247 popsal své mnohaleté zkušenosti z pracoviště. Podle něj v objektu, ve kterém sídlí televize, nebývá zmiňovaných 18 °C ani v horkých letních dnech. „Asi teď něco vynáším na majitele a zároveň šéfa, ale on takhle šetřil už dávno před krizí.“ Leo Duda zařídil před sedmi lety chod rodinného domu výhradně na plyn. Investice byla natolik vysoká, že ani přes zdražující plyn nehodlá na nastaveném systému nic měnit, řekl Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Topení v kanceláři

Bývalý manažer telekomunikační společnosti Duda Událostem247 vylíčil své úsporné plány: „Nikdy jsem nebyl příznivcem ,studeného odchovu’, ale nedá se nic dělat, doba je taková, že bez kompromisů to nejde.“ Odhodlal se přenastavit průměrnou teplotu v celém rodinném domě z 22 stupňů na 19. „Možná zkusím ještě chvilku nechávat dvacet, ale prozatím mi dobíhá fixní tarif, jaké platby budou dál, nevím. Mám sice slušný důchod, ale šetřit budeme muset,“ dodává pro Události247.

Přikloňme se k názoru zdravotníků, říká ekonom

Dvaapadesátiletá Renata Svobodová se během pracovní doby pohybuje převážně v kancelářských prostorech. Na výhody postupného otužování přišla s několika kolegy o pár let dříve, než se vůbec začala řešit plošná regulace na vládní úrovni.Když jsme jako děcka promrzli, nikdo neřešil, jestli nás snad neofouklo. I když jsem teplomil, bez otužování to nejde. S kolegy v práci jsme si zvykli chodit převážnou část roku bez ponožek. Opravdu to pomáhá,“ říká úřednice pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čekárna u lékaře

Podle ekonoma by měl být pohled národohospodáře shodný s přístupem občana. „Nejsměrodatnější je, co si o tom myslí lékaři. Pokud vím, ti tvrdí, že lidské tělo by při osmnácti stupních žádný problém mít nemělo. My Češi jsme dlouhodobě zvyklí na vyšší teploty, ale to, jak se zdá, nemá ze zdravotnického pohledu opodstatnění. Takže proti vládnímu návrhu nemám co namítnout,“ říká pro Události247 ekonom Vít Hradil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články