Ukrajinské firmy jsou zodpovědné za polovinu celosvětové produkce neonu. Aktuálně však svůj provoz pozastavily. Neon je přitom hlavní surovinou pro výrobu čipů.
Výpadek se dotýká také mnoha českých firem. Situaci sleduje a vyhodnocuje i automobilová společnost Škoda. Podle její mluvčí Gabriely Slabihoudkové se však zatím dopad na firmu nedá odhadnout. Jak upozorňuje TN, Škodu už postihl nedostatek součástek, které se vyrábí právě na Ukrajině a musela proto zastavit výrobu jednoho modelu.
Podobné problémy byly už před dvěma lety
S nedostatkem čipů se přitom svět potýká už od začátku pandemie covidu. Jak připomíná iDnes, v roce 2020 se proto uzavřely továrny, které vyrábí auta. Dodavatelé čipů nechtěli přijít o odbyt, a tak své výrobky přesměrovali do odvětví spotřební elektroniky. Poté, co se automobilový průmysl začal zase probouzet, nešlo najednou zásobovat spolu s ním také spotřební elektroniku. Poptávka po osobních počítačích, chytrých telefonech a další elektronice během pandemie skokově narostla.
České firmy trápí také prudký růst cen plynu, některé jsou na něm totiž závislé. Pokud se ceny nevrátí na přijatelnou úroveň, může to pro některé podniky znamenat až existenční problémy. Libor Sehnal, který je ředitelem sklářské firmy AGC Flat Glass Czech potvrzuje, že kromě surovin je základní podmínkou energie zemní plyn, který se používá k tavení skloviny. „Cena zemního plynu se zvýšila o více než 700 procent, což samozřejmě má fatální důsledky na naši výrobu, je pravda, že prodejní ceny nám dnes nepokryjí výrobní náklady,“ uvedl.
Postavit továrnu na výrobu čipů je velmi náročná operace
To, že je nedostatek čipů velkým problémem, Událostem247 potvrdil ekonom Štěpán Křeček. „Hrozí zpomalení výroby čipů a pokud se rychle nebude produkovat neon jinde než na Ukrajině, budou docházet zásoby a společnosti, které čipy vyrábějí, by musely omezovat výrobu. Pak už se to týká také českého hospodářství. Pokud totiž nebude dostatek čipů, což jsme zažili už v pandemii koronaviru, kdy asijské země, které se specializují na výrobu čipů, začaly preferovat asijský trh, hrozí, že se bude muset opět pozastavovat výroba.“
Křeček doplnil, že pokud by tato situace trvala delší dobu, může dojít také ke krachu některých společností, nebo k propouštění a optimalizaci v rámci těchto firem. „Neon se zatím používá z rezerv a starých zásob a bude to závod s časem, jestli se sežene dostatek neonu jinde, pokud už nebude z Ukrajiny,“ doplnil. Postavit továrnu na čipy je navíc velmi náročná operace. Investice se pohybuje v desítkách miliard dolarů a postavit ji trvá dva až tři roky. Samotný čip výrobní linkou prochází přibližně tři měsíce.