Vláda Čechům s inflací nepomáhá a lidé jsou nespokojení. Takový je výsledek průzkumu agentury STEM/MARK

Čtyři z deseti obyvatel si myslí, že se kabinetu Petra Fialy nedaří pomáhat občanům se zvládáním inflačních dopadů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Další třetina dotázaných se domnívá, že se to vládě „spíše nedaří“ a 73 procent lidí i myslí, že vláda nepomáhá s následky rekordního zdražování dostatečně. Takové výsledky přinesl průzkum agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS. Zúčastnilo se ho 706 lidí, kterým bylo více než 18 let.

Je možné, že se zvýší úrokové sazby

Za boj proti inflaci vládu chválí jen 18 procent občanů. Z nich 16 procent si myslí, že se vládě spíše daří, dvě procenta pak vládu za řešení následků zdražování hodnotí velmi kladně, vyplývá dále z průzkumu pro CNN Prima NEWS. Devět procent Čechů nedokáže říct, jestli si vláda s dopady zdražování dokáže poradit. Nedostatky vládě při řešení následků inflace nejčastěji vyčítají lidé, kteří nemají maturitu, píše CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: TOP09
Koalice Spolu

Jestli aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady v květnové prognóze České národní banky, je dost možné, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší úrokové sazby. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Naposledy rada ČNB zvýšila úrokové sazby na jednání 5. května. Meziroční míra inflace dosáhla v České republice v dubnu 14,2 procenta, což je nejvíc od prosince 1993.

Plošná opatření by zvýšila inflaci

Vláda bohužel nemá ekonomické perpetum mobile, jelikož má peníze jen od lidí, které vybere na daních. Bohužel nemůže všechny tyto peníze přerozdělit zpátky lidem,“ vysvětluje Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Z toho důvodu je pomoc sílená, a to hlavně na nejzranitelnější skupiny osob. Chápu ale, že třeba střední třída nebo úplně nejbohatší pak mohou mít pocit, že vláda nedělá dostatek,“ doplnil Křeček pro Události247.

iZdroj fotografie: Freepik
Inflace

Představme si ale, co by se stalo, kdyby se rozjela masivní plošná opatření. Tím, že již nyní hospodaříme se schodkem, tak po aplikaci masivních plošných opatření by tento schodek ještě skokově vzrostl, a tím by se na dluh dostalo do ekonomiky více peněz. To by způsobilo další velký nárůst inflace,“ pokračuje ekonom pro Události247. Současně však apeluje na to, aby lidé, kteří mají nárok na nějakou sociální dávku, aby se nestyděli si o ni říct.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články