Vojačka okradla důchodkyni o tisíce korun. Trest nedostala, v armádě zůstane

Důstojnice české armády v obchodě našla platební kartu a odčerpala z ní tisíce korun. Žádný trest nedostala.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Důstojnice, která má hodnost kapitánky, nedávno vzbudila vlnu nevole. Našla totiž platební kartu, kterou však neměla v úmyslu vrátit, psal o tom web Seznam Zprávy. Karta patřila 72leté důchodkyni, zlodějka to však neřešila. Bez problémů pak z kreditky v drogerii zaplatila šest tisíc korun, píše dále web. Potrestána ale nebude, uvádí Seznam Zprávy.

Nepřišel trest ani vyhazov

Běžný občan by za krádež dostal minimálně pokutu. ,,Jednalo by se o přečin zatajení nálezu, dále o neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Může se jednat i trestnou majetkovou činnost, tedy o přečin krádeže,“ říká pro Události247 mluvčí PČR René Černohorský. Příslušnice armády se webu Seznam Zprávy přiznala, že její případ skončil pouze podmíněným zastavením. Díky tomu proto může nadále zůstat ve službách armády. „Nejsem žádný vrah, zvolila jsem jen blbé řešení,“ řekla pro web k tomu, co udělala.

iZdroj fotografie: PČR
Státní zástupce její stíhání podmíněně zastavil, protože nevznikla velká škoda

Státní zástupce stíhání důstojnice podmíněně zastavil, protože nevznikla velká škoda. Navíc se žena na policejním výslechu ke zneužití platební karty přiznala a ukradených šest tisíc seniorce vrátila i s omluvnými dopisem, píší Seznam Zprávy. Žena tvrdí, že kartu chtěla odevzdat do České spořitelny, která ji vystavila. U samoobslužné pokladny chtěla původně zaplatit zboží vlastní kartou, ale podle ní nešla načíst, takže zazmatkovala, popisuje situaci pro web.

Policista okradl mrtvého, dostal podmínku

Na policii šla žena nakonec až po dvou týdnech od výběru peněz. V té době už po webech kolovalo video z obchodu. Důstojnice má práci dál. „Podle zákona armáda může propustit jen příslušníka, který byl pravomocně odsouzen k trestu vězení, nebo byl pravomocně odsouzen pro takový trestný čin, kdy další jeho působení v armádě by ohrozilo vážnost ozbrojených sil. Případem se nyní zabývá Národní bezpečnostní úřad a do ukončení řízení nemůžeme sdělovat podrobnosti,“ řekla pro Události247 mluvčí Armády ČR Vlastimila Cyprisová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
„Dopustil se trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby tím, že na místě nehody nalezl mobilní telefon Nokia 5530. Nález nezanesl do protokolu a přístroj si ponechal pro vlastní potřebu,“ konstatoval státní zástupce, uvádí Deník

Podobné případy nejsou výjimečné. Jde však také o falešné vojáky, nebo třeba policisty. Důvěřivá seniorka z Hulína na Kroměřížsku například přišla o 10 tisíc korun. Uvěřila telefonátu falešného policisty, který tvrdil, že její syn měl autonehodu a potřebuje peníze na odtah auta, psal o tom web iDnes. Pardubický skutečný policista v srpnu 2010 z místa smrtelné dopravní nehody odcizil mobilní telefon mrtvého řidiče. Byl odsouzen k osmiměsíčnímu trestu s odkladem na tři roky, psal web Deník.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články