Podle klimatologických normálů se otepluje asi o půl stupně Celsia za dekádu. Podle klimatologa Miroslava Trnky můžeme očekávat podobný trend i v následujícím období.
Začátkem února zveřejnily meteorologové nejnovější klimatologické normály teplot a srážek pro ČR. Jak informovala Česká televize, tak z dat vyplynulo, že průměrná roční hodnota se zvedla skoro o půl stupně Celsia.
Oteplení o půl stupně
Dříve se klimatické normály zveřejňovaly jednou za třicet let. Od roku 2015 však Světová meteorologická organizace (WMO) doporučuje počítat normály vždy za nejnovější třicetiletí, což znamená každých deset let s tím, že data starších dvaceti let se překrývají. Například u dat z let 1981-2010 bude období 1991-2010 stejné pro normály z období 1991-2020. To přináší lepší orientaci v klimatických změnách.
Nový normál uvádí, že průměrná roční teplota je o 0,4 stupně Celsia vyšší než z předešlého normálu. V jednotlivých krajích se změna ročního normálu teploty vzduchu pohybuje v rozmezí 0,4 až 0,5 stupně Celsia. Ve většině měsících se průměrná teplota v tuzemsku zvýšila o 0,5 až 0,7 stupně. Menší změny byly zaznamenány na jaře a na podzim, hlavně pak v březnu, květnu a září.
Období klimatické změny
Podle klimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, se trend normálů bude v následující dekádě vyvíjet stejně jako doteď. „Nacházíme se v období klimatické změny, kdy normály prochází kvůli oteplování a suchu neustálou změnou. V příští dekádě nečekáme žádnou zásadní změnu. Oteplování bude nejspíše pokračovat tak, jak se vyvíjelo do teď. Samozřejmě pokud nenastane nějaká pohroma, jako například výbuch větší sopky, což nemůžeme vyloučit,“ sdělil Událostem247.
Co se normálu srážek týče, tak se na našem území prakticky nezměnil. Na první pohled se zdá, že srážek v Česku nijak zvlášť neubývá, ale při povědomí o zvyšující se teplotě je jasné, že v teplejším vzduchu se vypaří víc vody. Což způsobuje, že v půdě či v řekách jí tak zůstává méně než dříve. Podstatné jsou i statistiky srážek a sněžení.
Ke klimatologickým změnám se vyjádřil i klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz, kterého citovaly Novinky: „To, co sledujeme v přírodě kolem nás, potvrzují i botanici nebo zoologové. Mění se zvyky tažných ptáků, kteří v Evropě tráví více času a v některých sezonách se do teplých krajin vůbec nevydají.“