Ministerstvo práce a sociálních věcí předloží vládě návrhy, jak pomoci chráněným dílnám a firmám zaměstnávajícím zdravotně indisponované.
Období, kdy těsně po odeznění covidové pandemie zasáhly Evropu podle serveru Deník ekonomické otřesy vyvolané ruským útokem na Ukrajinu, přináší specifické problémy pracujícím s handicapem a jejich zaměstnavatelům. Některé chráněné dílny a chráněná pracovní místa prohrávají boj o přežití, píše dále Deník. V článku dále Deník uvádí, že Fialova vláda slíbila na některé z následujících schůzí projednat balíček opatření na pomoc jak handicapovaným, tak i zaměstnavatelským firmám.
Cesta ze začarovaného kruhu
Vilma Jurenka Baudišová, předsedkyně Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených (AZZP ČR) Událostem247 objasnila, že hlavní problém tkví v neodpovídající valorizaci příspěvku pro zaměstnávání postižených. „Naposledy byl zvýšen v roce 2020, ale od té doby dvakrát vzrostla minimální mzda, aniž by došlo k valorizaci příspěvku. Na nějaký vládní krok čekáme jako na smilování,“ potvrdila Událostem247 Marcela Šafránková, ředitelka společnosti Puntík v Orlové.
V Galerii Puntík a přidružené firmě provozující venkovní úklid zaměstnává paní Šafránková celkem 78 osob se zdravotním postižením. „Limit dotace na mzdové náklady zaměstnanců je 75 %, strop činí 13 600,- Kč. To se nezměnilo ani po dvojím zvýšení minimální mzdy. Chtěla bych věřit, že vláda návrh ministerstva práce a sociálních věcí vezme vážně a uvidíme nějaký efekt,“ prohlásila pro Události247 Marcela Šafránková.
Nepřímý vliv na pokles odbytu má i válka na Ukrajině
Své problémy řeší v současné situaci také v Chráněných dílnách Sv. Alexandra v Ostravě. „Zrovna lehce se nám v těchto dnech nežije,“ svěřuje se Událostem247 ředitel Josef Stoklasa. „Velká část naší produkce je zbytná. Klesla například poptávka po bazénech. Právě jedna z našich dílen vyráběla součástky pro světovou firmu a ta teď omezila poptávku. Těmto lidem se ještě podařilo najít jinou práci. Jiný provoz bude muset skončit,“ uzavírá Josef Stoklasa pro Události247.
„Už v roce 2012 tehdejší vláda slíbila, že každý nárůst minimální mzdy bude kompenzován také valorizováním příspěvku na pracovní místo pro postiženého. To se pak ale nedělo,“ vysvětluje pro Události247 Vilma Jurenka Baudišová. „Teď po zvýšení minimálky o 1 600,- Kč slíbili, že nám budou kompenzovat šest stovek, ale mezitím už se hovoří o dalším zvedání minimální mzdy. Pak nám možná bude kompenzace k ničemu,“ konstatuje na závěr pro Události247 předsedkyně AZZP ČR.