Zdravotní pojišťovny svým klientům vracejí peníze. Nejvíce starším lidem

V těchto dnech probíhá výpočet nároků na úhradu přeplatků ze započitatelných doplatků za léky. Může se jednat i o tisíce.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Pojišťovny za loňský rok svým klientům vrací na přeplatcích stovky až tisíce korun, psal o tom web TN. Nejčastěji dostávají peníze zpět senioři, kterým je více než 70 let. Oproti roku 2021 také množství vrácených peněz rapidně vzrostlo. Například u České průmyslové zdravotní pojišťovny je v případě vzniku nároku na přeplatek v minimální výši 200 korun zasílán automaticky, a to společně s informačním dopisem, uvádí pojišťovna na svém webu.

Přeplatky jsou vraceny automaticky

Částka je uhrazena buď na bankovní účet pojištěnce, pokud má tento účet u ČPZP zaregistrovaný, nebo složenkou na adresu. Všeobecná zdravotní pojišťovna vrací za rok 2022 svým klientům na přeplatcích za doplatky na léky a potraviny pro zvláštní lékařské účely částku, která dosahuje téměř 681 milionů korun. „Tentokrát jde opravdu o rekordní sumu, kterou si mezi sebe rozdělí 582 tisíc našich klientů. Průměrná výše přeplatku na jednoho pojištěnce vloni vzrostla o 47 korun na 1169 korun,“ uvedla pro Události247 mluvčí VZP Viktorie Plívová.

iZdroj fotografie: abcMedia
Žádat o vrácení peněz se nemusí, ale pojišťovna potřebuje aktuální adresu a číslo účtu

Počet klientů, kterým budou vráceny přeplatky, stoupl v roce 2022 o 48 tisíc oproti roku předešlému. K největšímu nárůstu počtu pojištěnců došlo u věkové skupiny do 18 let, VZP eviduje přírůstek 66 procent pojištěnců této kategorie. Informuje o tom na svém webu. Částka, která dětem do 18 let bude vrácena, dosahuje téměř 4,7 milionu korun. Je to o 85 procent více než v roce 2021. Celkově vrací VZP svým pojištěncům o 14 procent více peněz než v předešlém roce. Přeplatky posílá klientům automaticky. Podobné je to i u jiných pojišťoven.

Klient dostal přes 20 tisíc

Pojišťovny musí podle zákona vrátit všechny přeplatky, které v rámci čtvrtletí překročí ochranný limit a zároveň je jejich součet vyšší než 200 korun. Pokud někdo překročí limit o menší částku, přesune se mu do dalšího čtvrtletí. Na výplatu pak mají pojišťovny 60 dnů. „Já jsem o tomto nikdy neslyšela, možná je to i tím, že mi nikdy nic nevraceli. Nevím. Léčím se s cukrovkou a vysokým tlakem, takže léky stojí dost peněz. Samozřejmě by se mi jako důchodkyni hodily,“ řekla Událostem247 paní Anna Krobotová z Břeclavska.

iZdroj fotografie: abcMedia
Pojišťovny peníze nevrací za volně prodejné léky, kupříkladu aspirin nebo paralen

V roce 2022 poslaly pojišťovny přeplatky za léky klientům během května. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která je druhou největší v Česku, vrátila za první tři měsíce 18 946 pojištěncům přeplatky za léky ve výši 13 milionů korun. Nejvyšší částka poštovní poukázkou byla vyplacena klientovi z Plzeňského kraje a činila 22 142 korun. Nejvíc peněz na účet šlo klientce z Libereckého kraje, a to 17 507 korun, psal o tom web iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články