Zloději aut mají nové triky. Škody jdou do milionů korun

Policie v posledních měsících zaznamenala desítky případů, kdy gangy cizinců okradly v Česku řidiče, kteří měli hotovost v autě.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Organizované skupiny zločinců ze zahraničí řidiče připravily o desetitisíce až statisíce korun, v jednom případě dokonce i o miliony. Policie o tom informovala na svém webu. Zloději své oběti sledují poté, co si lidé vyberou peníze z bank a směnáren. Často se také zaměřují na řidiče kurýrních služeb a dodávek. Pomáhá jim zařízení, kterým zablokují dálkové zamykání vozidla.

Zloději bývají velice trpěliví

Gangy podle vyšetřovatelů postupují podle několika stále se opakujících a osvědčených scénářů. Jde mimo jiné o špehování, poškozování vozidel a odvádění pozornosti. Nejčastějším lupem zlodějů jsou platební karty, hotovost a doklady. Psal o tom web Novinky. „Pachatelé si vyhlíží své oběti například před bankou či směnárnou a pak jen čekají na vhodnou chvíli, tedy na například odstavení vozidla u obchodu, na parkovišti i na čerpací stanici. Během toho nepozorovaně poškodí pneumatiku,“ popsal pro Události247 policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Jde o vysoce sofistikovanou a dobře organizovanou trestnou činnost, která nemá regionální charakter, mnohdy je páchána na mezinárodní úrovni

Auto pak vykradou v okamžiku, kdy je řidič zaměstnán výměnou pneumatiky. Je proto důležité vždy při vystoupení z vozidla za sebou zamknout. Policie také varuje na svém webu varuje, že pachatelé jsou neskutečně trpěliví. Řidiče totiž dokážou sledovat desítky a někdy i stovky kilometrů, než se naskytne vhodná příležitost k tomu, aby je okradli. Psal o tom web Blesk.

Pomáhal jí měnit pneumatiku

Dalším osvědčeným trikem je i to, že zloději dají mezi blatník a pneumatiku na pravou stranu zaparkovaného auta PET láhev. Jakmile se pak řidič rozjede, vyleká ho hluk mačkajícího se plastu, vyskočí ven a ve většině případů nechá nastartované auto, jak Události247 informovaly loni v prosinci. Kromě vykradeni není výjimkou ani to, že zloději ukradnou rovnou celý vůz, se kterým odjedou. S vykradeným autem má zkušenost čím dál víc šoférů.

iZdroj fotografie: abcMedia
Jde o jednoduchý trik, jak zaujmout poškozeného, jeho pozornost zaměřit na něco jiného, než je starost o majetek, a nenápadně ho okrást. Takto fungují celé gangy a skupiny

Já bohužel tuto smutnou zkušenost mám taky. Když jsem byla v nákupním centru na větším nákupu, po dvou hodinách jsem přišla k autu, nastartovala a rozjela se. Ještě než jsem však vyjela z parkoviště, přiskočil ke mně starší muž, který prudce gestikuloval a ukazoval na pneumatiku. Tak jsem vystoupila a šla se podívat. Pán mi slíbil pomoc, byla jsem ráda, protože měnit gumu neumím. Jenže když bylo hotovo, zjistila jsem, že je moje peněženka pryč a pán taky,“ popsala Událostem247 Jarka Kouřilová z Tišnova.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety