Babiš v době své vlády drancoval rozpočty ještě víc, než se myslelo. Agrofert čerpal nejvíc dotací v Evropě

Holding Agrofert byl v minulosti spojen s několika dotačními problémy. I přesto je největším příjemcem dotací v Česku i Evropské unii.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

Web Forum24 upozorňuje na analýzu, podle které je Agrofert největším příjemcem dotací na evropské úrovni. Údaje, ze kterých vychází, mapují čerpání zemědělských příspěvků za roky 2018 a 2019. V obou letech žebříčku největších příjemců dotací kraluje holding patřící do svěřenského fondu předsedy hnutí ANO Andreje Babiš. V roce 2018 Agrofert získal 29,6 milionu euro, o rok později 29,18 milionu euro, píše web Forum24. Pro představu, tyto částky při současném kurzu činí dohromady asi 1,4 miliardy korun.

Druhý v pořadí zaostává

Za Agrofertem je v evropské srovnání francouzský podnikatel Jean-Pierrre Cayard, který z dotací získal jen zhruba polovinu, 14,75 milionu euro. Analýzu50 největších příjemců v členských zemích EU ze Společné zemědělské politiky a Fondu soudržnosti“ nechala zpracovat předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová. Impulzem byl případ českého expremiéra, jehož holding čerpá z unijních peněz stoky milionů korun, píše web Forum24.

„My jsme vždy kritizovali fakt, že premiér členského státu je zároveň největším příjemcem přímých plateb z Evropské unie. Lze si totiž jen těžko představit, že takový člověk opustil všechny aktivity ve všech svých společnostech. Největší příjemce skutečně nemůže být zároveň představitelem vlády, která v důsledku rozhoduje o správném rozdělování peněz. V tomto je případ Andreje Babiše výjimečný,“ uvedla Hohlmeierová loni v rozhovoru pro Forum24.

Ve velkém čerpá Agrofert dotace i v Česku

Z uvedených čísel je tak zřejmé, že Babiš skrze Agrofert, který má uložený ve svěřeneckém fondu, v době své vlády drancoval evropské i české rozpočty ještě víc, než se myslelo. Holdingu se dokonce nelíbí, když mu nějaký příspěvek není přiznán tak, jak si představuje a peněz se domáhá i u soudu. Dokládají to třeba žaloby, které společnost podala na ministerstvo životního prostředí. Agrofert není spokojen s nečinností ve věci rozhodnutí o žádostech o podporu dvou projektů, informuje server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
K výraznému navýšení dotací pro Agrofert došlo poté, co se Babiš stal v roce 2014 členem vlády

O dotace společnosti z holdingu požádaly v době, kdy se na Babiše jako předsedu vlády vztahoval zákon o střetu zájmu, píše web iRozhlas. Následně ale dotace skončily v takzvaném zásobníku projektů. To znamená, že sice byly způsobilé k čerpání, ale nebyl pro ně v rozpočtu dostatek peněz. To se loni změnilo. Úředníci však nyní evidentně neví, jak celou situaci nadále řešit.

Nejedná se navíc o jediný případ, kdy holding ze svěřenského fondu šéfa hnutí ANO podal žalobu na nečinnost českých úřadů. Web iRozhlas připomíná, že v roce 2021 byla podána žaloba na ministerstvo průmyslu a obchodu od pěti dceřiných společností Agrofertu. Stížnost na průtahy byla tehdy u soudu úspěšná. Kroky holdingu potvrzují, jak jsou pro něj dotace důležité. Web Seznam Zprávy informuje, že zatímco v roce 2010 získal koncern na dotacích zhruba 550 milionů korun, v roce 2021 to byly už více než 2,2 miliardy korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články