Podle prezidentského kandidáta Bašty jsou Babiš i Pavel vydíratelní Moskvou

Prezidentské volby se blíží, a proto na jednotlivé kandidáty vyplouvá na povrch řada informací. Některé prozrazují adepti na Hrad o sobě navzájem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z uchazečů o post hlavy státu je i poslanec za SPD Jaroslav Bašta. Dosud patřil spíše k méně nápadným kandidátům, ale rozhovor pro web Novinky to může změnit. Zákonodárce se v něm vyjádřil k ostatním kandidátům, speciálně k těm, kteří mají komunistickou minulost. S tou je spojen nejen šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale také bývalý generál Petr Pavel. Podle Bašty má Moskva stále k dispozici složky, ve kterých jsou veškeré informace o agentech, kteří spolupracovali s StB a prezidentští kandidáti nejsou výjimkou.

Bašta je bývalý disident

Platí to podle poslance i pro ty, co pracovali i pro jiné složky komunistického státu. „Měl jsem materiály zpravodajců u své lustrační komise. Byl tam zvláštní vztah mezi tou službou, která jako jedna z mála nebyla přímo podřízena Státní bezpečnosti, ale zato vykonávala pokyny přímo GRU. Každý pracovník této služby byl zároveň důvěrníkem vojenské kontrarozvědky. A když byl vyslán na ambasádu, tak poté, co přijel zpět, si ho zavolali na tři dny. A nevyptávali se ho, co dělal venku, ale jak se chovali lidé na ambasádě,“ uvedl pro Novinky k Pavlovi.

Přestože nebyl podle něj přímo označen jako spolupracovník, tak rizikem může být v budoucnu skutečnost, že má zřejmě v povaze podléhat někomu zvenčí. Právě informace, jak sloužil komunistickému režimu generálovi ve výslužbě aktuálně nejvíce škodí. Sám Bašta má naopak příznivější minulost. Jak připomíná web ČT24, byl signatářem Charty 77. O informace ohledně spisů v Moskvě se mohl podělit díky tomu, že stál po roce 1989 v čele nezávislé komise při federálním ministerstvu vnitra, která se zabývala lustracemi.

Zůstávají tři hlavní favorité

V minulosti působil také jako velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a byl i ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Na Hrad kandiduje Bašta jako poslanec hnutí SPD, jehož členem je od roku 2021. Velkou podporu má hlavně ze strany dezinformační scény, jak Události247 psaly tento týden. Bašta podporuje odchod Česka z Evropské unie, za základní kámen společnosti považuje rodinu a je velkým kritikem stávající vlády Petra Fialy, píše dále web ČT24. Podle nejnovějšího volebního průzkumu agentury Median je ale téměř bez šance.

iZdroj fotografie: Halifax International Security Forum / Creative Commons / CC BY-SA
Petr Pavel byl byl náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a také předsedou vojenského výboru NATO

Volilo by ho 3,5 procenta lidí, informuje web E15. Méně hlasů by dostal jen bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš, kteří dosáhli v průzkumu shodně jednoho procenta, píše dále server E15. Prezidentské volby se uskuteční v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna. Případné druhé kolo bude o dva týdny později. Podle zmíněného průzkumu má největší šanci stát se příští hlavou státu Petr Pavel (28 procent), Danuše Nerudová (27,5 procenta), případně Andrej Babiš (24,5 procenta).

Boje sílí, na základě čeho se budete u volební urny rozhodovat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety