Společné cvičení ruských a běloruských vojáků je připraveno

Už za pár dní má dojít ke společným taktickým cvičením Ruska a Běloruska. Zdroje se odvolávají na běloruské ministerstvo obrany.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Z oznámení ministerstva obrany Běloruska vyplývá, že do země dorazila letecká jednotka vzdušných sil Ruské federace, informuje web Onet. Účelem návštěvy země je společné cvičení s běloruskou armádou. Na příjezd ruských vojáků upozorňoval s předstihem nezávislý běloruský telegramový kanál Hajun, který odhadoval, že v noci ze soboty na neděli dorazí do Běloruska asi 700 lidí. „Zvláštní vlak s 15 osobními vozy projel stanicí Smolensk směrem na Bělorusko,“ cituje web Onet z příspěvku na Telegramu.

Rusové se přesouvají do sousední země

Vlak měl posléze dorazit do stanice Vitebsk. Nešlo přitom o první takový transport. Už minulý týden, v noci ze čtvrtka na pátek, mělo do města Vitebsk dorazit zhruba 800 Rusů. Celkem tak mohlo přijet do Běloruska 1400 až 1600 ruských vojáků, uvádí web Onet. „Dodatečným potvrzením této skutečnosti je, že 6. ledna večer byli na různých místech města viděni vojáci ozbrojených sil Ruské federace, jak se procházejí ve skupinkách více lidí a navštěvují obchody,“ cituje web Onet z příspěvku telegramového kanálu Hajun.

iZdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
Lukašenko je věrným spojencem Putina, důvodem jsou i ekonomické zájmy Běloruska

Běloruké ministerstvo obrany společné cvičení Moskvy a Minsku potvrdilo. Uskutečnit se má od 16. ledna do 1. února a dotknout se má vojenských letišť a výcvikových oblastí letectva a protivzdušné obrany, informuje ČTK. „Regionální uskupení (ruské a běloruské) armády cvičí téměř bez přestávky. Intenzita cvičení roste. Cílem je, abychom byli připraveni vzdorovat agresorovi na všech frontách,“ uvedlo běloruské ministerstvo obrany. Důraz má být kladen během cvičení na boje ve městech.

Běloruská mobilizace není vyloučena

Vojáci se mají naučit poradit si se situací, kdy nepřítel zaujme palebné pozice v různých budovách, uvádí dále ČTK. V posledních týdnech se přitom zintenzivňují spekulace o tom, že Bělorusko vyhlásí mobilizaci. V sobotu své obavy v této souvislosti opět vyjádřila i běloruská opozice. Podle Pavla Latušky, bývalého ministra kultury žijícího v exilu ve Varšavě, se ruská vojenská přítomnost v Bělorusku neustále stupňuje.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko tak jen čeká na příkaz z Kremlu, aby začal s mobilizací, jak psaly Události247 před pár dny. ČTK připomíná, že Bělorusko je nejbližším spojencem Moskvy. Do války se sice Minsk zatím aktivně nezapojil, ale poskytl ruským jednotkám své území a letecké základny. Z Běloruska ruská armáda zaútočila i na začátku invaze na ukrajinské hlavní město Kyjev.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety