Připravuje se snad Lukašenko na pomoc Putinovi ve válce? Běloruské jednotky jsou už přesouvány do určených oblastí

Naděje na ukončení války na Ukrajině do konce roku je ztracená. Naopak se může ještě více vyostřit a boje mohou zesílit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O odchodu ruských vojsk z Ukrajiny do konce roku nemůže být řeč, oznámil v úterý mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Jak připomíná ČTK, zástupce Kremlu tím reagoval na pondělní mírový návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Peskova má naopak Kyjev přijmout novou „realitu“. Narážel tím na čtyři ukrajinská území, u kterých Putin rozhodl o anexi. „Bez zohlednění těchto nových skutečností je jakýkoliv posun vpřed nemožný,“ cituje mluvčího Kremlu ČTK.

Lukašenko se musí podřídit

Moskva se podle všeho naopak připravuje na vyostření konfliktu zapojením dalších stran do bojů. Dlouhodobým spojencem Ruska je Bělorusko. Jeho vůdce Alexandr Lukašenko poskytl ruské armádě své území při útocích na severní Ukrajinu. V říjnu pak došlo k vytvoření společné „vojenské skupiny“ obou zemí. Objevily se také informace, že Minsk zahájil mobilizaci, i když to oficiálně nepřiznává a mluví o rutinní záležitosti prověření schopností vojenské služby, jak Události247 informovaly zde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruská armáda má mít k dispozici zhruba 50 tisíc vojáků

Pravdou zůstává, že zapojení Běloruska do války na Ukrajině by se Putinovi velmi hodilo. Dopady konfliktu by nešly jen na jeho hlavu. Celu akci by mohl prezentovat jak kolektivní zásah. Naopak Lukašenkovi zapojení jeho země do války není po chuti. Běloruský prezident si uvědomuje, že se mu to může vymstít, protože obyvatelé nemusí s takovým postupem souhlasit. Šéfa Kremlu ale přesto nakonec zřejmě poslechne. Podle oznámení běloruského ministerstva obrany budou vojáci instruováni k použití vojenského vybavení, informuje web Express.

Vše je připraveno

Má jít fakticky o test bojové připravenosti sil. Pokyn k tomuto kroku měl dát sám běloruský prezident. Rostou proto obavy, že rozkaz k inspekci bojové připravenosti jednotek se může stát výzvou k připojení se ke „zvláštní vojenské operaci“ na Ukrajině, píše web Express. Vojenské přesuny probíhají v Bělorusku už od minulého týdne, kdy bylo oznámeno protiteroristické cvičení. Došlo k tomu poté, co Minsk navštívil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, připomíná server Express. Lukašenko si může zapojení do války ospravedlnit některým ze smyšlených tvrzení.

V říjnu po výbuchu na Krymském mostě například uvedl, že síly NATO zvažují útok na Bělorusko, uvádí web Express. Experti sice poukazují, že Rusku to nemusí nijak výrazně vojensky pomoci, protože běloruská armáda není nijak velká, přesto k tomu může dojít. „Všechny schopnosti, které by potřebovali k zahájení války, byly testovány. Nemůžeme vyloučit možnost, že bylo učiněno rozhodnutí, že by se Bělorusko mohlo zapojit do války,“ cituje web Express odborníka z polského obranného think-tanku Rochan Consulting Konrada Muzyka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články