Putina ve válce posílí klíčový spojenec: Vojáci už jsou připraveni

Konflikt na Ukrajině může brzy vygradovat. Rusko ztrácí dech, a proto chce do bojů zapojit vojáky spojeneckých zemí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozpoutáním války na Ukrajině se Rusko dostalo do mezinárodní izolace. Pro Západ je Moskva nepřítel číslo jedna, a proto ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nezbývá nic jiného, než se upínat k posledním státům, které jsou otevřeny spolupráci. K odsouzení ruské agrese se nepřipojil Írán, Severní Korea a Bělorusko, připomíná web Echo24. Teherán svou věrnost Moskvě dokazuje dodáváním dronů, kterými Rusko útočí na ukrajinskou kritickou infrastrukturu.

Problém kvantity

Severní Korea zase měla podle amerických představitelů dodávat Rusku velké množství munice, hlavně do granátometů, přestože to představitelé země odmítají. Naopak Bělorusko se za své spojenectví s Ruskem nestydí. Už na začátku invaze poskytl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko své území ruské armádě k útokům na severní Ukrajinu. V říjnu dokonce Minsk svolil k vytvoření společné „vojenské skupiny“ a dodal Rusku tanky T-72 a bojová vozidla pěchoty, připomíná dále web Echo24.

Prosakují také informace o tom, že Lukašenko chystá mobilizaci. Podle vojenského experta Glena Granta už běloruští muži nesmí opustit zemi. „Kreml vlastně v Bělorusku vede jakýsi mobilizační nebo předmobilizační výcvik. Všichni muži musí být registrováni a každý, kdo se pokusí opustit zemi, bude zastaven,“ cituje slova experta web Origo. To může výrazně ovlivnit válku na Ukrajině, především kvůli počtu vojáků. „To není problém kvality, ale kvantity,“ cituje Granta server Origo.

Lukašenko se bojí

Konflikt na Ukrajině se proto může vymknout jakékoli kontrole. Přitom ještě v říjnu Bělorusko své obyvatele ubezpečovalo, že mobilizace není v plánu. „Vojenská registrace a povolávání jsou zcela rutinní a očekává se, že budou ukončeny do konce roku,“ cituje web Novinky vyjádření běloruského ministerstva obrany. Podle resortu je cílem povolání lidí jen prověření platnosti údajů na vojenských správách a ověření schopnosti vojenské služby.

iZdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko několikrát dokázal svou věrnost svému ruskému protějšku

Přesto se nedá vyloučit, že se Bělorusko do konfliktu zapojí. Jak připomíná sever Novinky, Lukašenko je silně závislý na Moskvě a může být proto ochoten udělat pro Kreml cokoli. Putinovi by se zapojení Běloruska hodilo, protože by mohl invazi prezentovat jako kolektivní zásah, nikoli jako akci jen své země. Lukašenko si ale uvědomuje, že Bělorusové by se mohli účasti ve válce bránit a to by mohlo mít neblahý dopad i na jeho postavení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články