Provalilo se, proč je med v Česku tak drahý. Jediná sklenice se do Česka dováží rovnou z šesti zemí, i z Ukrajiny

Zdražování dopadá téměř na všechny druhy potravin a výjimkou není ani med. Jeho cenu přitom ovlivňuje velké množství faktorů.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

Med zdražuje už několik let po sobě. Velký vliv na to měla dražší doprava, inflace i koronavirová pandemie, jak upozorňuje web Moderní včelař. Mezi lety 2019 a 2021 proto vzrostla jeho cena o 15 procent. Hodnotu medu však negativně ovlivnila také válka na Ukrajině. V roce 2020 téměř třetinu dovezeného medu do Evropské unie tvořil právě med z Ukrajiny. Celkově se jednalo o více než 50 tisíc tun medu, uvádí web Moderní včelař. Ač by se mohlo některým lidem zdát, že Česko nemá potřebu med importovat, není tomu tak.

Med z celého světa v jedné skleničce

Tuzemsko ani v tomto ohledu není soběstačné a zhruba polovinu dovezeného medu tvořily v minulosti produkty z Ukrajiny. Čtvrtinu pak pokrývaly importy z jihovýchodní Evropy a Jižní Ameriky, dodává Moderní včelař. To z velké části vysvětluje údaje na některých medech, které se objevují v českých obchodech. Facebookový profil prahazdarma.cz – akce a život v Praze například tento týden sdílel fotografii sklenice medu, který byl dovezen dokonce z šesti zemí. Kromě České republiky jde o Argentinu, Ukrajinu, Uruguay, Španělsko, Mexiko a Tanzánii.

Autor příspěvku se podivuje nad tím, že jde o mix medů z celého světa a pokládá si otázku, jestli je svážen na lodích. „To je blbost, co?“ zakončuje na profilu prahazdarma.cz – akce a život v Praze autor příspěvku své vyjádření k fotografii etikety medu. Komentující takovému názoru dávají za pravdu. „Zásadně nekupuji, raději podpořím místní včelaře,“ napsal facebookový uživatel Martin Hanzík.

Že se na českých pultech běžně prodává mix medu potvrzuje i fotografie, kterou k příspěvku přidala uživatelka Maria Rechnerová. Z ní je patrné, že přestože ve sklenici je med květový, který je označen jako český výrobek, na etiketě je dále konkretizováno, že se jedná o směs medů ze zemí EU a zemí mimo EU. Etiketa dále uvádí, že směs obsahuje med z regionů s tropickým klimatem. Zdá se tak, že se konečně provalilo, proč je med v Česku tak drahý.

Velkou roli hraje i cena cukru

Ministerstvo zemědělství ve své tiskové zprávě z ledna letošního roku také připomnělo, že med patří mezi nejčastěji falšované potraviny. I proto Česko podpořilo návrh Slovinska na úpravu povinnosti v označování původu směsí medu. Změnit by se podle postoje českého resortu zemědělství měly také kvalitativní požadavky na med a metody, které mají odhalovat jeho falšování, uvádí dále tisková zpráva z konce ledna 2023.

iZdroj fotografie: abcMedia
Produkce medu je velmi závislá i na počasí. Pokud v době květu řepky více fouká či prší, včely nevylétávají a nesbírají nektar

Cena medu navíc dál roste i kvůli drahému cukru, který chovatelé používají na dokrmování včelstev, připomíná web TN. Jen od září 2022 do prosince 2022 vzrostla cena cukru o 44 procent, uvádí web Peníze. Úměrně tomu se tak má do budoucna zvýšit i cena medu. Jak ostatně Události247 upozornily na konci února, kilogram této pochoutky může brzy stát až 300 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články