Ropné embargo výrazně ovlivňuje rozpočty českých domácnosti

Zákaz dovozu ropy do EU z Ruska má být trestem pro Moskvu. Vše ale nasvědčuje tomu, že rozhodnutí bude mít největší dopad na samotné Evropany.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Má jít o nejpřísnější sankce Evropské unie od začátku války na Ukrajině. Sedmadvacítka se rozhodla v rámci šestého balíčku trestů zakázat z Ruska také dovoz ropy do států Evropské unie. V reakci na toto rozhodnutí se zvedly ceny ropy na březnové hodnoty. Tedy ke 120 dolarům za barel, píše web E15. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v blízké době dojít k poklesu. A to je velmi špatná zpráva nejen pro české motoristy. ,,V příštích dnech je totiž třeba počítat se zdražováním obou základních druhů pohonných hmot,“ řekl pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda.

Dražší ropa, dražší výroba, dražší potraviny

Jak nafta, tak benzín si od začátku ruské invaze na Ukrajinu drží cenu nad čtyřiceti korunami za litr. V jednom období se dokonce šplhaly ceny pohonných hmot až k padesáti korunám za litr. Vyloučeny tyto rekordy nejsou ani v budoucnu. Navíc je třeba si uvědomit, že ceny nafty i benzínu ovlivňují cenovky dalších položek, včetně potravin. Dražší je jejich výroba i distribuce. Navíc teď velkou roli hraje inflace. Ceny některých potravin stouply v posledních měsících o desítky procent.

Kvůli neklesajícím cenám ropy tento trend může pokračovat dál. Logicky se tak naskýtá otázka, jestli bylo ropné embargo nutné. A hlavně bude vůbec efektivní? Jak připomíná týdeník Hrot, Rusko tímto rozhodnutím bude odstřiženo od velké části příjmu. EU je totiž největším odběratelem nezpracované ruské ropy. Do sedmadvacítky mířila zhruba polovina ruského vývozu, ale Moskva už si z velké části našla náhradu. Ve velkém začala ropu z Ruska odebírat například Indie, která ji dál distribuuje, a to i do Spojených států.

Vliv má i oživení Číny

Indičtí obchodníci přišli na to, jak obejít sankce Západu. Jak psaly Události247 v minulém týdnu, jednoduchou kličkou je surovou ropu rafinovat na ropné produkty. Na ty se zákaz dovozu z Ruska nevztahuje. A obejít sankce bude možné i v rámci Evropské unie. Ropné embargo se bude vztahovat jen na ropu dováženou tankery. Přes ropovody může surovina z Ruska proudit dál díky výjimce, kterou dostalo Česko společně se Slovenskem a Maďarskem. Jak připomíná týdeník Hrot, právě Budapešť je na ruské ropě významně závislá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rafinerie

Proto bude otázkou, jestli Evropa nakonec zakáže i import ruské ropy přes ropovody. Může tak nastat situace, že se na trhu téměř nic nezmění, ale cena pro koncové zákazníky bude mnohonásobně vyšší. Zvyšování ceny ropy aktuálně ovlivňuje také vyšší poptávka z Číny, protože země znovu ožívá po koronavirové pandemii. Poptávka po palivech roste i ve světě, protože lidé začínají znovu více jezdit a létat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články