Letošní zdražování se stalo pro mnoho lidí v Česku noční můrou. Některé potraviny si už nyní někteří nemohou dovolit.
Zatímco ještě loni byla inflace 3,8 procenta, v letošním roce láme rekordy. V říjnu vzrostly spotřební ceny meziročně o 15,1 procenta, ukazují data Českého statistického úřadu. Nejvyšší inflace byla letos v září, kdy dosáhla na 18 procent. Situace i v posledních měsících roku nebude o mnoho lepší. Zdražování v Česku dál pokračuje a dopadá hlavně na potraviny. Ty v říjnu zdražily o 26,7 procenta, což je sedmé nejrychlejší tempo v Evropě. Jak připomíná web Seznam Zprávy, vliv na to mají nejen drahé energie, ale i skutečnost, že obchody kopírují německé ceny.
Cukr zdražil o více než sto procent
Problémem také je, že čeští výrobci víc exportují a v tuzemsku proto vzniká nedostatek. U některých základních položek tak cena roste až neuvěřitelně rychle. U cukru došlo k meziročnímu zdražení o více než sto procent, u másla, mouky a rostlinných olejů pak o více než polovinu, píše dále web Seznam Zprávy. Naopak nejméně se zdražování dotýká zboží z dovozu. Jde tedy hlavně o ryby, zeleninu, ovoce či čokoládu, u kterých cena meziročně vzrostla o méně než deset procent.
Přesto se jedná o potraviny, které jsou tradičně dražší, a tak si je v aktuální situaci nemůže mnoho lidí dovolit. Naopak jsou kvůli nedostatku peněz nuceni sahat po levných potravinách, které jsou nutričně chudé a plné chemických přísad. Šest z deseti Čechů v rozsáhlém průzkumu společnosti Edenred přiznalo, že se kvůli vysokým cenám na jídle šidí. Odborníci na výživu proto bijí na poplach, protože nedostatek zdravých jídel může lidem způsobit celou řadu zdravotních problémů.
Brambory raději do zásoby
Nekvalitní potraviny bohaté na cukr a tuky naopak otevírá cestu k obezitě. Vláda by mohla občanům pomoci zastropováním cen u základních potravin. K tomu se ale kabinet Petra Fialy evidentně nechystá. Nízkopříjmovým skupinám proto nezbývá téměř nic navíc. „Takových třináct procent lidí má nízké, zbytkové příjmy. Když zaplatí potraviny a bydlení, tak jim zbývá stovka na člověka na den,“ uvedl pro web iRozhlas sociolog Daniel Prokop. Podle něj inflace poškozuje některé části společnosti, které se velmi rychle blíží k chudobě.
Navíc se ukazuje, že u některých základních potravin cena ještě letos skokově poroste. Jak Události247 informovaly zde, odborníci upozorňují na zdražení brambor, a proto doporučují si nakoupit zásoby této zeleniny. Aktuálně se kilogram brambor na uskladnění prodává za zhruba deset korun, loni to bylo o polovinu méně. Rychle roste cena i u cibule, která také patří k základům českého jídelníčku. Loni na podzim stála průměrně 9 korun za kilogram, letos je to až 13 korun, upozorňuje server Kupi.