V průběhu letošních prázdninách Češi cestovali ve velkém. Bojí se inflace a toho, že v dalších letech si už cestování nebudou moci dovolit.
Zatímco loni v létě bylo nutné před odjezdem do zahraničí podstoupit minimálně test na covid-19, letos stačilo jen zabalit a mít s sebou dostatek financí. Ceny rostou i za hranicemi naší země, přesto se nedá říct, že by Češi na letošní dovolené šetřili. Naopak. Ti, kteří se rozhodli vycestovat, se nezdráhali utrácet, jak píše web ČT24. Podle zástupců cestovních kanceláří si lidé vynahrazují roky, kdy bylo cestování omezené. I proto zaregistrovali velký zájem o dražší dovolené, doplňuje web.
Na dovolenou i víckrát
Velké množství Čechů si podle cestovních kanceláří také dopřává více dovolených. Největší zájem byl klasicky o Chorvatsko, pozadu nezůstala ani Itálie, píše web ČT24. Do těchto destinací jsou zaplněné i pobyty v září. Důvodem velkého zájmu o dovolené není jen uvolnění restrikcí po pandemii, ale také rostoucí inflace. Řada lidí to brala tak, že si chtěla své dny volna ještě užít. „Podle černých scénářů ekonomů možná na delší dobu naposledy,“ uvedl pro web Seznam Zprávy obchodní ředitel společnosti Europ Assistance Vladimír Juza.
Řada cestovních kanceláří tak potvrdila, že byl daleko větší zájem o zájezdy do zahraničí než před pandemií. Naopak české kempy a resorty se davu lidí nedočkaly. Po pandemii koronaviru očekávaly vynahrazení předešlých dvou nevydařených sezon, ale návštěvnost se jen přiblížila číslům za rok 2019, píše ČTK. Na zlepšení oproti loňsku navíc neměly podíl ani tak dovolené českých rodin, ale spíše návrat akcí. Opět se konaly v kempech tábory, skupinové zájezdy, srazy či různé festivaly, dodává ČTK.
Zájem o kempování upadá
Ti, kteří do kempů letos zavítali, také zažili nemilé překvapení. Výrazně zdražilo ubytování i občerstvení v českých kempech, jak píše web TN. Za stan se platí v průměru 300 korun, za karavan 600 a další poplatky za osobu až 200 korun. Oběd pro čtyřčlennou rodinu pak letos v kempech vyšel v průměru na 600 korun. I to bylo důvodem, proč si řada návštěvníků vozila vlastní jídlo i pití. Šetření Čechů se ale může nemile projevit na udržení českých kempů. Češi si navíc během pandemie oblíbili cestování obytným vozem.
To by sice mohlo návštěvnost kempů zvyšovat, ale řada lidí dává přednost kempování tzv. „na divoko“. Obytné dodávky a vozy mají většinou vlastní elektrickou energii ze solárních panelů a řada z nich nabízí velký komfort i pro celou rodinu. Do oblíbenosti se proto dostává místo kempů i pronájem pozemků na několik nocí na zajímavých místech. Kvůli inflaci tak pokračuje změna trendu nastartovaná pandemií koronaviru a může to znamenat konec českých ubytovatelů.