Češi nemají z čeho spořit. Čtvrtina domácností nemá našetřeno ani na dva měsíce dopředu

Nejnovější průzkum ukázal, že přibývá lidí, kteří si nejsou schopni naspořit na horší časy. Vliv na to má zejména vysoká inflace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Z lednového průzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu vyplývá, že více než čtvrtina Čechů svými příjmy sotva pokryje výdaje a nemá úspory na více než 2 následující měsíce, informuje web Echo24. Zatímco loni činil podíl domácností, jejichž výdaje jsou stejné či dokonce vyšší než příjmy 16 procent, letos v lednu už jich bylo 28 procent. Jedná se hlavně o lidi s příjmy pod hranicí chudoby, část tvoří také samostatně žijící důchodci a rodiče samoživitelé. Výrazně se však začíná zhoršovat i situace chudších rodin s dětmi.

Skupina ohrožených výrazně roste

Průzkum také ukázal, že další více než třetina domácností sice dokáže pravidelně spořit, ale není to dostatečné na pokrytí inflace, uvádí server Echo24. Podíl těchto lidí pak stoupl z loňských 28 procent na letošních 36 procent. Jde o skupinu nižší střední třídy a také lépe zajištěné důchodce. Zbývajících 36 procent Čechů je podle průzkumu schopno pokrýt výdaje svými příjmy a uspořit i na pokrytí inflace, případně dokonce dokáží své nastřádané peníze navyšovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchodci patří v době velkého zdražování k jedné z nejohroženějších skupin

Podle sociologa Daniela Prokopa průzkum ukazuje, že dlouhá a vysoká inflace „je horší než mírný ekonomický pokles a nárůst nezaměstnanosti“. Stát by podle něj měl v takové situaci hrát svou roli. Chudým by měl pomáhat dávkový systém, sociální úsporný tarif, obědy a školky zdarma, daňové zvýhodnění či efektivnější valorizace penzí. Ale pro střední třídu tyto krátkodobé transfery nemají cenu. Není ohrožena existenčně, ale potřebuje stabilizaci cen a dlouhodobě energeticky úspornější bydlení,“ vysvětlil zakladatel PAQ Research pro web Echo24.

Inflace je zatím stále vysoká

Už loňský průzkumu webu Seznam Zprávy přitom ukázal, že méně než polovina českých domácností zvládne uhradit své výdaje z běžné výplaty. I proto třetina lidí sahá po úsporách, které se však od doby covidové pandemie výrazně tenčí. Ekonomická situace Čechů se tak bude zřejmě dál zhoršovat. Problémy může prohloubit i letošní rok. Ten zatím žádnou změnu trendu zdražování, kvůli kterému si řada lidí nevystačí se svými příjmy, nepřináší.

V lednu navíc inflace oproti prosinci opět zrychlila, když dosáhla 17,5 procenta. To bude mít na ušetřené peníze lidí drtivý dopad. Jak totiž Události247 informovaly, podle expertů budou mít na začátku příštího roku úspory Čechů o třetinu, přesněji o 33 procent nižší hodnotu, než na začátku roku 2021.

Podle České národní banky (ČNB) rostoucí inflaci významně ovlivnilo ukončení takzvaného úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Nadále pak zůstává rychlý především růst cen u potravin. ČNB ale očekává, že postupně začne inflace v nadcházejících měsících klesat a v polovině roku se dokonce sníží na jednociferné hodnoty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články