Obyvatelé Evropské unie už neřeší covid. Za největší problém teď považují neustále se zvyšující ceny a rozšíření války na Ukrajině v celosvětový konflikt.
Průzkum prováděla organizace Gallup International Association a týká se to skoro poloviny dotazovaných. Skoro 30 procent jich pak uvedlo, že má strach z možného nedostatku energií. Jak píše iDNES, pandemie covidu se tak kvůli válce na Ukrajině dostala do pozadí.
Rozsáhlé studie se zúčastnilo 24 zemí EU
Organizace GIA v rámci průzkumu s názvem Voice of the people sbírala informace o tom, co si občané EU myslí o válce na Ukrajině. Zúčastnilo se ho 24 zemí Evropské unie včetně České republiky a zapojilo se také Švýcarsko a Srbsko. Výzkum obsahoval deset tematických kategorií a zaměřil se na lidi starší 18 let. GIA provedla celkem 24 509 rozhovorů. Soustředila se v nich především na otázky dodávek energie a národní bezpečnosti.
Dotazy se týkaly i podpory Ukrajiny a postojů respondentů k roli Evropské unie. Více než polovina dotázaných uvedla, že v současné době vidí pevnou soudržnost mezi členskými státy Evropské unie. Autoři studie také uvedli, že téměř 80 procent dotazovaných by hlasovalo pro to, aby byla Evropská unie ve světové politice víc aktivnější.
Češi s názorem Evropské unie nesouhlasí
Občané Česka však měli jiný názor. Pevnou soudržnost mezi členskými státy vidí pouze 44 procent z nich. Necelých 70 procent dotázaných Čechů pak uvedlo, že role Evropské unie ve světové politice je dostačující. Jak píší Lidovky, 42 procent dotázaných souhlasí se sankcemi EU vůči Rusku a 43 procent by dokonce bylo pro, aby jich bylo více. Jenom 15 procent respondentů si myslí, že sankce jsou až moc přísné.
V otázce přijímání uprchlíků se postoje EU a Česka liší. Přes 90 procent občanů EU je pro přijetí uprchlíků, 50 procent z nich je pro neomezené přijímání uprchlíků a 44 procent dává přednost omezení. V České republice je ochota přijímat uprchlíky v porovnání s ostatními zeměmi EU nejnižší. Necelých 70 procent Čechů uvedlo, že by se měl přijímat pouze určitý počet.