Češi propadli nakupování v Polsku. Obyvatelům sousední země kvůli tomu dochází trpělivost

Zdražování potravin donutilo mnoho lidí hledat způsoby, jak ušetřit. Velký nákup v Polsku se řadě Čechům vyplatí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejen potraviny, ale také drogerii, cigarety a oblečení je možné v sousední zemi pořídit až o třetinu levněji, informuje web Blesk. I proto nakupování v Polsku už není jen záležitostí lidí žijících v pohraničí, ale Češi neváhají za levným nákupem urazit cestu delší i více než 100 kilometrů. Není výjimkou, že především o víkendech a svátcích jsou parkoviště před obchody v pohraničí plné automobilů s českými poznávacími značkami. Úspory jsou pro některé značné.

Do Polska se vypravují autobusy

„Vyjeli jsme do Polska hlavně kvůli cigaretám, zásoba na celý měsíc vyjde pro mě i manželku levněji o tři tisíce korun,“ uvedl pro server Blesk nakupující Robert, který pravidelně cestuje z Ústí nad Labem do obce Sieniawka. U cigaret je rozdíl značný. Zatímco krabička cigaret vyjde v Česku na 129 korun, stejná značka má v Polsku cenovku 15 zlotých (80 korun). Podobné rozdíly jsou také u cen nahřívaného tabáku. Přestože pro dovoz přes hranice platí limit, je poměrně vysoký. Převést se dá 800 kusů neboli čtyři kartony.

Většinu Čechů ale vede za nákupem do Polska touha po levnějších potravinách. Tato možnost je otevřena i těm, co nemají vlastní automobil. Cestovní kanceláře pořádají do Polska nákupní zájezdy. Nejčastějším cílem plných autobusů je Kudowa-Zdrój nebo Polský Těšín. Velký zájem potvrzují organizátoři zájezdů. „Je pravda, že i pro nás je zájem překvapivě dost vysoký, protože jsme museli přidávat autobusy, abychom mohli klientům vyhovět,“ uvedl pro web Seznam Zprávy zakladatel cestovní kancelář Slantour Ladislav Peška. Důvod je zřejmý.

Některým chybí slušné chování

Příčina zvýšeného zájmu, my si z toho dělám legraci, je panika z másla,“ uvedla pro server Seznam Zprávy jednatelka cestovní kancelář Travel Sport Lenka Podrabská. Někteří si neváhají této potraviny ze sousední země odvést i plnou tašku. O své úlovky se také neváhají pochlubit na sociálních sítích, kde vznikla řada skupin s tematikou nakupování v Polsku. „Máslo 200 g 5,99 zl. 32 Kč, mouka hladká 2,59 zl. 13,70 Kč, máslo extra Oselka 500 g 18,94 zl 100 Kč,“ uvedla facebooková uživatelka Marie Jandová ve skupině POLSKO – nákup, tipy a doporučení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polákům se nelíbí, že po návštěvě Čechů nachází ve svých obchodech je prázdné regály

Zatímco Češi jásají kolik ušetřili, Poláci začínají být zoufalí. Některé položky jsou kvůli vykupování Čechů potravin po kartonech nedostupné. Řada obyvatel Polska proto volá po omezení množství nakupovaného zboží pro cizince. Radní města Bogatynia Artur Sienkiewicz dokonce Čechům rozdává letáky, ve kterých je žádá, aby se chovali slušně. Poukazuje tím na kauzy, kdy se čeští zákazníci podle některých chovali jako dobytek či sarančata, jak Události247 informovaly zde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa