Rozloučení s levnými potravinami je za dveřmi: „Čeští dobytci“ už Polákům drásají nervy. Chtějí limit na nákupy a propíchnout Čechům pneumatiky

Kvůli zdražování roste počet rodin, které se vydávají za nákupy do levnější sousední země. Tam ale nejsou z české návštěvy vůbec nadšení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Levnější potraviny, nižší ceny pohonných hmot, oblečení, nábytku i elektroniky. Polsko se stává pro Čechy nákupním rájem. Zatímco dříve do sousední země jezdili převážně lidé jen z pohraničí, poslední měsíce se téměř pořádají na nákupy do Polska rodinné zájezdy. Motivace většiny lidí je ušetření peněz. Při větším nákupu mohou domácnosti uspořit i několik tisíc korun, které se obzvlášť v předvánočním období hodí. Poláci jsou ale proti píše web Onet.

Polákům dochází trpělivost

Snížená daň z přidané hodnoty bude v Polsku platit už jen do konce letošního roku. I proto jsou parkoviště polských supermarketů, zejména v blízkosti hranic, plná automobilů s českými poznávacími značkami. Obyvatelé sousední země už s tím ale začínají mít problém. Poláci si stěžují hlavně na to, že jim Češi vykupují obchody, jak Události247 psaly zde. S tím rostou jejich obavy, aby sami měli dostatečné množství všeho potřebného na vánoční svátky. Češi neváhají některé potraviny jako jogurty, máslo či maso kupovat rovnou po kartonech.

iZdroj fotografie: abcMedia
V Polsku jsou kromě potravin výrazně levnější také cigarety, a to i o desítky korun za krabičku

I proto Poláci volají po zavedení omezení na množství nakupovaného zboží. Nejvíce na problém poukazují obyvatelé města Bogatynia. „Chceme, aby naše děti také měly přístup k čerstvému zboží (zeleniny, ovoci). Pomalu to začíná být nemožné – přicházíme do obchodů a stále častěji nacházíme prázdné regály,“ uvedli občané ve své veřejné výzvě. Radní Artur Sienkiewicz neváhal výzvu přeložit do českého jazyka a ve formě letáku dávat za stěrače českých vozů. Čechy žádá hlavně o dodržování kultury nakupování, uvádí web Onet.

Češi jako sarančata

Podle Sienkiewicze je pochopitelné, že lidé nakupují, kde je levněji, ale mělo by se to podle něj dělat s respektem k druhým. Aktivitu radního podporuje široká polská veřejnost, které se chování Čechů nelíbí. Někteří zároveň vyjadřují obavy, že se jen upozorňováním nedá ničeho docílit. „Podle mého názoru by se měly zavést limity na potravinářské výrobky pro cizince. Jinak vše vzplane, každý má své meze trpělivosti. Nebudu zde pást o chování některých hostů,“ cituje web Onet vyjádření jednoho z obyvatel Bogatynie na sociálních sítích.

Někteří komentující byli radikálnější a navrhli například propíchnutí pneumatik českých automobilů. Problém mají s Čechy nejen v Bogatynii, ale také v Těšíně, připomíná web Onet. I někteří Češi nejsou na chování svých spoluobčanů v sousedním státě pyšní a kritizují ho. Na internetu se objevují v souvislosti s vykupováním polských obchodů výrazy jako dobytek či sarančata, píše web Blesk. Důvodem je situace, kdy se v polském Kauflandu vrhli na toaletní papír ještě než ho pracovníci stačili sundat z palet a dát do regálů.

Pro jaké potraviny jezdíte do Polska vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále